Zblenduj garść kasztanów i wymieszaj z wodą. Zaoszczędzisz sporo pieniędzy

Kasztany to jeden z symboli jesieni. Dzieci zwykle używają ich do tworzenia ludzików, dorośli natomiast mogą z nich skorzystać podczas prania. Choć ten pomysł może wydawać się dość dziwny, w rzeczywistości jest naprawdę skuteczny. Dowiedz się, jak ich użyć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kasztany doskonale zastąpią detergent. Z tego powodu warto użyć ich przy robieniu prania. Gdy tylko nadejdzie jesień, zbierz kilka sztuk i użyj w banalnym triku. Efekt z pewnością cię zaskoczy.

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Dlaczego warto użyć kasztanów do prania? Poznaj ich nieznane właściwości

Kasztany są bogate w jeden składnik, który doskonale zastąpi detergent. Jest nim saponina, która jest powierzchniowo czynna. Oznacza to, że skutecznie pozbędzie się tłuszczu i innych zanieczyszczeń z tkanin. Aby uwolnić substancję z roślin, należy wykonać najpierw kilka czynności. 

Po zebraniu kasztanów owiń je szmatkę, po czym kilka razy uderz młotkiem. Po rozbiciu na drobne kawałki wrzuć je do blendera. Całość zmiel na drobny proszek. Następnie przesyp go na blachę obłożoną papierem do pieczenia. Tak przygotowane kasztany należy wysuszyć. Możesz wystawić je na słońce lub włożyć do piekarnika na kilka godzin. Pamiętaj, żeby ustawić najniższą możliwą temperaturę.

Domowy proszek do prania z kasztanów. Jak z niego skorzystać?

Tak przygotowany środek przesyp do słoika i szczelnie zamknij. Przed praniem wymieszaj 4 łyżki proszku z filiżanką gorącej wody. Płyn przecedź do innego naczynia. Powinien wystarczyć na co najmniej dwa prania. Nie musisz zużywać go od razu. Specyfik wytrzyma do tygodnia, jeśli będziesz trzymać go w lodówce. Jak go użyć? Wystarczy wlać nieco preparatu do przegródki na proszek. Alternatywny sposób na użycie kasztanów do prania jest banalnie prosty. Wystarczy, że przekroisz kilka sztuk na drobne kawałki, wrzucisz do woreczka na bieliznę, a następnie umieścisz go w bębnie urządzenia. Metoda nie jest jednak tak skuteczna, jak poprzedni trik. Przyda ci się w wyczyszczeniu lekko zabrudzonych ubrań.

Więcej o: