Te rasy psów żyją najdłużej. Naukowcy obliczyli średnią, ale rekordzista pobił ją prawie trzykrotnie

Właściciele psów chcą, by ich pupile żyły i cieszyły się dobrym zdrowiem jak najdłużej Wpływ na to ma jednak wiele czynników, od opieki, predyspozycji danej rasy po geny. Naukowcy od dawna starają się wskazać, które rasy znajdują się na czele rankingu. Rekordzista może naprawdę zaskoczyć.

Na długość życia psa wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich są predyspozycje genetyczne. Jakiś czas temu weterynarze z Royal Veterinary College w Londynie przebadali ponad 30 tysięcy psów osiemnastu najpopularniejszych ras. Chcieli sprawdzić, jak różni się długość życia w zależności od rasy. Dzięki temu wykazali, że średnia długość życia jest bardzo zróżnicowana. Długość życia zbadali także brytyjscy naukowcy, którzy wyniki swoich badań opublikowali na łamach "Scientific Reports".

Więcej podobnych ciekawostek znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Magdalena Biejat komentuje skandaliczne standardy w przemysłowej hodowli zwierząt

Te rasy psów żyją najdłużej. Ranking przygotowali naukowcy

Jak obliczyli weterynarze, psy w Wielkiej Brytani żyją średnio ok. 11 lat. Na pierwszym miejscu w rankingu przygotowanym przez weterynarzy znalazła się rasa Jack Russell terrier. Średnia długość życia tych czworonogów wyniosła 12,7 lat. Na drugim miejscu znalazł się border collie (12,1 lat) i springer spaniel angielski (11,9 lat). Nieco inaczej przedstawia się pierwsza trójka przedstawiona w "Scientific Reports". Pierwsze miejsce, podobnie jak w przypadku poprzedniego rankingu, również należy do rasy Jack Russell terrier, której średnia długość życia wynosi ok. 13 lat. Na drugim miejscu znalazł się jednak Yorkshire terrier. Na trzecim miejscu znalazł się border collie. W obu badaniach za najkrócej żyjącą rasę uznano buldogi francuskie.

To najstarszy pies na świecie i w historii. W maju skończył... 31 lat

Najstarszym psem na świecie i najstarszym psem w historii (wśród wszystkich czworonogów, których wiek da się udowodnić) jest pochodzący z Portugalii Bobi. 11 maja 2023 roku skończył oficjalnie 31 lat. Wiek psiego seniora został oficjalnie potwierdzony zarówno przez Księgę Rekordów Guinnessa, jak i rząd Portugalii.

 

Bobi, czystej rasy portugalski pies stróżujący, jest też oficjalnie pierwszym psiakiem, który skończył trzydziestkę. Jego urodziny obchodzono hucznie, zaproszono na nie stu gości. Jak twierdzi właściciel Bobiego, pies swoją długowieczność zawdzięcza "cichemu i spokojnemu otoczeniu" oraz spożywaniu świeżego pokarmu zamiast typowej suchej karmy dla psów. Poprzednia rekordzistka, Bluey z Australii, dożyła 29 lat i 5 miesięcy, a tytuł najstarszego psa w dziejach dzierżyła przez... 83 lata. Bobi wzbudził też zainteresowanie lekarzy weterynarii i naukowców z całego świata, którzy odwiedzali go, by dowiedzieć się, jaki jest jego sekret długowieczności. Peter Dobias z Kanady stwierdził, że w grę wchodzi wiele czynników. - Bobi żyje na wsi, chodząc bez łańcucha, ma stosunkowo bezstresowe otoczenie, regularne posiłki oraz kochających go opiekunów. Być może wpływ na niespotykaną jak na psa długowieczność ma też czynnik genetyczny - przyznał, cytowany przez national-geographic.pl.

Więcej o: