To najlepszy moment na przycinanie borówek. Dzięki temu krzew obsypie cię owocami w przyszłym sezonie

Kiedy przycinać borówki? Zabieg ten jest konieczny, aby krzak mógł w pełni kwitnąć i owocować w następnym sezonie. Warto więc wiedzieć, kiedy jest najlepszy termin na przycinanie borówki oraz w jaki sposób się je wykonuje.

Decydując się na uprawę borówki amerykańskiej, zależy nam, żeby roślina dawała jak najlepsze plony. Aby osiągnąć taki efekt, warto wiedzieć, że cięcie jest kluczowym zabiegiem do osiągnięcia celu. Nieprzycinane krzewy borówki słabiej owocują, są zbyt zagęszczone oraz wydają słabsze przyrosty. Odpowiednio prowadzone, będą ci sprawnie służyły nie mniej niż przez 20 lat.

Zobacz wideo Ciasto jogurtowe z borówkami [HAPS KIDS]

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy przycinać borówkę amerykańską? Termin jest kluczowy, jeżeli zależy nam na obfitych plonach

Wiele początkujących ogrodników zadaje sobie pytanie, czy borówkę powinno się przycinać na jesień. Otóż nie jest to zalecane przez profesjonalistów. Wykonanie takiego zabiegu w tym okresie niesie ze sobą duże ryzyko przemarznięcia krzewu przez zimę. Niektórzy jednak decydują się na taki krok, ze względu na łatwiejsze rozpoznanie słabszych pędów, które przebarwiają się w tym okresie na czerwono. Optymalne terminy na przycinanie będą pod koniec zimy lub na początku wiosny. Najlepiej tuż po ustąpieniu dużych mrozów jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji (od lutego do marca). Dzięki cięciu pobudzamy roślinę do wydawania nowych przyrostów.

Jak przycinać borówkę amerykańską? Wyróżniamy kilka rodzajów cięć

Zwykle krzewy po posadzeniu nie wymagają podcięcia. Jednak koniecznością jest usunięcie kwiatostanów w początkowym etapie uprawy borówki, które mogą osłabić roślinę. Wyróżniamy kilka cięć borówki:

  • Cięcie pielęgnacyjne - wykonujemy do momentu nabrzmiewania pędów kwiatowych. Usuwamy pędy, które zostały uszkodzone przez mróz, oraz pędy słabe, które są skierowane do wnętrza korony.
  • Cięcie prześwietlające - polega na usuwaniu starych pędów u podstawy (które są 4-letnie lub starsze). Krzew dobrze jest prowadzić tak, aby miał od 6 do 8 pędów głównych.
  • Silne cięcie prześwietlające - wykonuje się w 4-5 roku po posadzeniu, jeżeli jest taka konieczność. 
  • W trakcie sezonu - należy na bieżąco usuwać pędy porażone chorobami, niezależnie od terminu.

Cięcie krzewu borówki należy wykonać tak, aby uzyskały one kształt litery V. Jest to bardzo pomocne w doświetlaniu rośliny od wewnątrz. Dzięki odpowiedniej ilości pędów głównych wymienionych wyżej owoce dobrze się wybarwiają i mają właściwy smak. Przy zbyt dużym zagęszczeniu istnieje ryzyko chorób grzybowych takich jak szara pleśń.

Więcej o: