Poradnik ogrodnika: Posadź czosnek ozimy w tym terminie, a pierwsze listki wypuści już w lutym

Kiedy sadzić czosnek zimowy? To niezwykłe warzywo znane jest już od co najmniej pięciu tysięcy lat. Roślina ta doskonale się przystosowała do warunków panujących w naszym kraju. Podpowiadamy, jakich warunków potrzebuje czosnek do odpowiedniego plonowania oraz kiedy jest odpowiedni termin sadzenia.

Czosnek zimowy (ozimy), jak nazwa wskazuje, dobrze znosi warunki zimowe, dlatego najlepiej sadzić go jesienią. Należy jednak znaleźć optymalny termin, aby nie zrobić tego ani zbyt wcześnie, ani zbyt późno. Odpowiednia data zapewni plony szybciej, niż można by się spodziewać.

Zobacz wideo Czy czosnek jest naturalnym antybiotykiem [NaZdrowie]

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy sadzić czosnek zimowy?  Posadzony w odpowiednim terminie da wcześniejszy plon

Czosnek zimowy sadzi się po to, aby uzyskać wcześniejszy plon, niż odmiany wiosenne. Czosnek należy zasadzić jesienią na przełomie września i października. Posadzony w tym terminie zdąży ukorzenić się przed zimą. Jesienne sadzenie pozwala na uniknięcie dość skomplikowanego procesu przechowywania czosnku w warunkach domowych przez zimę. Mimo to, gdy spóźnisz się z terminem sadzenia, bez problemu możesz posadzić go wiosną. Nie uzyskasz jednak wtedy tak wczesnych plonów. Do uprawy zimowej polecane są dmiany tzw. strzałkujące, które wytwarzają pęd kwiatowy. Dzięki nim można uzyskać lepsze plony. Między innymi są to:

  • arkus,
  • ceves,
  • harnaś,
  • huzar,
  • mega,
  • orlik,
  • zawart,
  • ornak.

Jak uprawiać czosnek zimowy? Zapewnij roślinie te warunki a pierwsze listki zobaczysz w zaskakująco szybko

Najlepszym podłożem dla czosnku będą gleby ciepłe, próchnicze i dobrze przepuszczalne, o pH wynoszącym od 6,5 do 7,5. Prawidłowe sadzenie ząbków jest kluczowe, aby osiągnąć sukces w uprawie. Umieszczamy go na odpowiedniej głębokości, która powinna wynosić 5-6 cm. Dzięki temu zapobiegniemy ryzyku odsłonięcia gleby i przemarznięciu zimą. Odległość ząbków od siebie powinna wynosić co 10 centymetrów. Dobrymi przedplonami czosnku będą warzywa niepobierające z gleby zbyt wielu składników pokarmowych i niepozostawiających za sobą zachwaszczonego stanowiska. Można go uprawiać po: fasoli, grochu, ogórkach, pomidorach. Aby zapewnić roślinie odpowiedni wzrost i duże główki, kluczowe będzie również nawożenie. Miesiąc przed planowanym posadzeniem czosnku warto przekopać grządki z kompostem oraz wzbogacić je nawozem, który zawiera w składzie potas i fosfor. Dzięki temu dodatkowo użyźnisz glebę oraz dostarczysz sadzonkom odpowiednich składników odżywczych. Posadzony czosnek warto ściółkować kompostem, obornikiem, skoszoną trawą, słomą lub korą sosnową. To sprawi, że składniki odżywcze nie będą się wypłukiwać z gleby.

Więcej o: