Największy pająk na świecie przeraża nawet na zdjęciu. Nie chcielibyście go spotkać w swojej łazience

Pająki zwykle budzą przerażenie, nawet te, które żyją w naszych domach, a są przecież małych rozmiarów, prawda? Z pewnością tych nie chcielibyście spotkać w łazience - są ogromne. Oto największe pająki na świecie. Niektóre mogą przerazić największego twardziela.

Zwierzęta, które budzą przerażenie u niemalże każdego człowieka? Oczywiście, że pająki. Już nawet nasi przodkowie uważali, że należy się ich bać, ponieważ miały symbolizować śmierć. Z pewnością wielu z nas poniekąd strach przekazali w genach. Jakie pająki uznawane są za największe na świecie? Rozmiary niektórych z nich mogą was zaskoczyć. 

Zobacz wideo Nie zabijaj pająków. To świetni współlokatorzy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Oto największy pająk na świecie. Jego rozmiar może was zaskoczyć

Dla wielu osób kontakt z nawet najmniejszym pająkiem wywołuje ogromny stres i strach, który nazywany jest arachnofobią. To jeden z najpopularniejszych lęków ludzkich, który dotyczy sporej części społeczeństwa. Z pewnością gdyby takie osoby spotkały się z największym pająkiem na świecie, mogłoby to okazać się niebezpieczne.

Największym pająkiem jest ptasznik goliat (Theraphosa blondi), który zamieszkuje lasy tropikalne północnej Brazylii, Gujany Francuskiej, Surinamu i Wenezueli. Czy jest niebezpieczny? Poniekąd tak, jednak jego jad jest słaby, a gdy czuje się zaniepokojony, na początku emituje syczące dźwięki lub wyczesuje włoski parzące z odwłoka. Samice z tego gatunku są w stanie dożyć nawet dziewięciu lat, a samce czterech. Potrafi osiągnąć do 12 cm długości ciała i do 30 cm rozstawu odnóży. Takie wielkości z pewnością was zaskakują, ponieważ pająki, które widzimy na co dzień w domach, są malutkie. Zaraz po ptaszniku goliacie na podium znajduje się ptasznik olbrzymi na drugim miejscu, a na trzecim Grammostola anthracina. Spokojnie, żadne z nich z natury nie będzie występował w Polsce. 

Pająki w domu. Oto jak powinniśmy z nimi postępować

Z pewnością nieraz nawet osoby bez lęku zabiły pająka w domu. Okazuje się, że zwierząt tych lepiej nie zabijać - są pożyteczne, a co ciekawe niegdyś w wielu kulturach miały znaczenie magiczne. Pająki żyją wokół nas, lecz nie lgną do człowieka celowo. Najczęściej można spotkać je w piwnicach czy spiżarniach, ale także w pomieszczeniach domowych. A dlaczego mówi się, że są pożyteczne? Okazuje się, że żywią się komarami oraz muchami, które potrafią porządnie zirytować. Zwierzęta te potrafią również zjadać w ogrodach czy na polach szkodniki, które atakują rośliny, więc dla ogrodników są niemalże zbawieniem. Jeśli boisz się pająków i nie chcesz mieć ich w domu, gdy takowego zauważysz, spróbuj delikatnie przenieść go np. w pudełku na dwór, zamiast sięgać po gazetę czy klapka. 

Więcej o: