Jest brudniejsza nawet od toalety. Jak często czyścić klawiaturę? Mikrobiolodzy tłumaczą

Za najbrudniejszą rzecz będącą siedliskiem bakterii w domu zapewne większość niemal natychmiast uzna deskę toaletową lub gąbkę kuchenną. Jest jednak jedno miejsce, które, zdaniem mikrobiologów, nierzadko przewyższa oba. Jest nim klawiatura komputera. Jak często należy ją czyścić? Posłuchaj ekspertów.

Z czystością w domach bywa różnie, co nie zawsze wynika z braku chęci do sprzątania. Czasem po prostu nie zdajemy sobie sprawy z tego, co może znajdować się na powierzchni czegoś, z czego korzystamy codziennie. Dla wielu wciąż zaskakujące okazuje się, że gąbki kuchenne czy ekrany telefonów bywają gorszym siedliskiem bakterii od deski sedesowej i wnętrza muszli.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co Polacy sądzą o chodzeniu do wróżek i czy sami korzystają z ich porad?

Najbrudniejsze miejsce w domu? Naukowcy udowodnili, że to wcale nie toaleta

Naukowcy z Uniwersytetu Arizońskiego w 2018 roku przebadali próbki zebrane z biur w różnych częściach Stanów Zjednoczonych. Po ich przeanalizowaniu doszli do wniosku, że na przeciętnym zestawie do pracy (klawiatura komputera i ekran) znaleźć można nawet… 400 razy więcej bakterii niż na desce toaletowej.

Jak wskazują naukowcy, głównym źródłem drobnoustrojów na klawiaturze jesteśmy my sami. Kichanie, kaszel, a także niemycie rąk po powrocie z toalety sprawiają, że na jej powierzchni szybko zadomawiają się bakterie, w tym te odporne na antybiotyki, jak enterokoki i gronkowce, które przetrwają nawet przed 24 godziny. Najgorzej pod tym względem wypadają otwarte stanowiska pracy, czyli open space. Na szczęście zdecydowana większość bakterii jest, w normalnych warunkach, bezpieczna dla zdrowia. Ale nieprzyjemnie bywa także na powierzchni klawiatury w domu.

Jak wyczyścić klawiaturę? Mikrobiolodzy mówią, jak często należy to robić

Pozostaje więc pytanie, jak często czyścić klawiaturę komputera? Mikrobiolodzy w większości przypadków zgadzają się co do tego, że każdy powierzchnię klawiatury i laptopa powinien czyścić co najmniej raz w tygodniu. Jeśli sprzęt dzielisz z innymi osobami, niekoniecznie domownikami, warto robić to częściej. Jak wyczyścić klawiaturę? Pamiętaj, by przed odłączyć sprzęt od zasilania i wyłączyć laptop.

Do usunięcia zabrudzeń na powierzchni wystarczy ściereczka nasączona roztworem wody i alkoholu (najlepiej sprawdzi się izopropanol w proporcji 1:1), który wyczyści ją i zdezynfekuje. Do usunięcia resztek jedzenia, kurzu i innych tego typu zanieczyszczeń przyda się specjalna puszka ze sprężonym powietrzem. Przestrzenie między klawiszami doczyścisz patyczkiem kosmetycznym nasączonym w alkoholu. Przy okazji czyszczenia klawiatury, roztworem przetrzyj także telefon.

Więcej o: