Zadziwiający świat grzybów znów uderza. Miłośniczka podzieliła się z internautami rzadkim znaleziskiem

Świat grzybów potrafi cały czas zachwycać. Na leśnej ściółce rosną nie tylko kanie, podgrzybki czy borowiki. Pewna blogerka podzieliła się z fanami swoim niesamowitym znaleziskiem. Udało się jej namierzyć bardzo rzadkiego grzyba, którego nie spotyka się podczas każdego grzybobrania.

Świat grzybów to nie tylko kurki, borowiki i muchomory. Jeśli dobrze rozejrzymy się po lesie możemy znaleźć o wiele rzadsze okazy. Na taki właśnie udało się trafić jednej z polskich tiktokerek - Mariannie Kasperczyk. Miłośniczka znalazła niesamowitego grzyba, którego nie widzi się zbyt często.

Zobacz wideo Jak przyrządzić grzyby? Tomasz Jakubiak przyrządza je w stylu azjatyckim

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Grzyb kurka nie jest jedynym, za którym warto się rozglądać. Rzadki okaz znalazła blogerka

Marianna Kasperczyk jest prowadzącą bloga pieprznik.pl. Pod tą samą nazwą publikuje również na swoich mediach społecznościowych. Warto zaznaczyć, że Kasperczyk jest członkinią Polskiego Towarzystwa Mykologicznego. Swoimi znaleziskami chętnie dzieli się z czytelnikami bloga i fanami na social mediach. Jak sama przyznaje w rozmowie z portalem money.pl:

Pokazuję ludziom ciekawe gatunki grzybów, bo one są naprawdę niesamowite i niezwykle fotogeniczne. Dlatego w tym moim chodzeniu na grzyby coraz więcej jest polowania na rzadkie okazy, a już mniej samego zbierania

A polowania w ostatnim czasie przyniosły jej niesamowite plony. Jakiś czas temu podzieliła się na swoim TikToku nagraniem o rzadkim grzybem, jaki udało się jej znaleźć. Jak wyjaśnia, jest to maślak dęty, znany również jako borowiczak lub borowiec dęty. Ten grzyb jest rzadki, ale całkowicie jadalny. Koniecznie trzeba jednak pamiętać, że znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski, co oznacza, że jest chroniony.

Maślak dęty jest rzadkim okazem. Zazwyczaj rośnie w górach pod modrzewiami

Maślak dęty rośnie zazwyczaj pod modrzewiami i wygląda bardzo ciekawie. Jeśli się go przekroi można zobaczyć, że jego trzon jest pusty, a pod kapeluszem ma atrakcyjne wzory. Jego kapelusz ma zazwyczaj kolor od jasnożółtego do ciemnobrązowego. Na powierzchni pokryty jest kosmykami, a z brzegów zwisają mu resztki osłony. Trzon zazwyczaj jest w kolorze kapelusza lub trochę jaśniejszy. Ten grzyb pojawia się od lipca do października i jest rzadkim gatunkiem. Najczęściej spotkać można go jednak w górach. Wiele źródeł podaje, że jego walory smakowe nie są zbyt wysoko cenione. Na Czerwoną listę roślin i grzybów Polski trafił do kategorii R, czyli grzybów rzadkich. Od 9 października 2014 roku objęty został częściową ochroną. Oznacza to, że dopuszcza się możliwość redukcji populacji i pozyskiwania osobników tych gatunków lub ich części w określonych przypadkach. Gatunki te są ujęte w rozporządzeniach, gdzie zapisuje się również ich sposób pozyskiwania oraz warunki, w których można to robić.

Więcej o: