Dlaczego kot sika na łóżko? Załatwianie się poza kuwetą to ważny sygnał

Korzystanie z kuwety to często pierwsza czynność, jaką przyswajają koty domowe. Dlatego załatwianie się poza kuwetą zawsze być sygnałem do zwrócenia bacznej uwagi na pupila. Przyczyny takiego zachowania bywają różne i nie zawsze w grę wchodzą poważne problemy zdrowotne. Dlaczego kot sika na łóżko lub podłogę?

Kot oddaje mocz nawet kilka razy dziennie. Gdy potrzeby fizjologiczne załatwia w kuwecie, nie widzimy powodów do niepokoju. Zdarza się jednak, że zwierzę zaczyna sikać do naszego łóżka, swojego legowiska czy na fotel. Nawet jednorazowy incydent powinien być sygnałem, że coś może być nie tak. Koty rzadko bowiem okazują słabość, czujny opiekun powinien więc zwracać uwagę na każde zmiany w jego zachowaniu. Dlaczego kot sika na łóżko?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak pozbyć się sierści pupila z kanapy? Wypróbuj jeden z paru sposobów

Dlaczego kot sika na łóżko? Chce ci coś przekazać

Kot załatwiający się poza kuwetą zazwyczaj w ten sposób chce swojemu opiekunowi przekazać coś ważnego. Najczęstsze przyczyny załatwiania się poza kuwetą to:

  • choroba;
  • stres i strach;
  • kuweta.

Co robić, kiedy kot załatwia się poza kuwetą? Pierwszym krokiem powinna być wizyta u weterynarza. Lekarz stwierdzi, czy przyczyna leży w problemach zdrowotnych. Jeśli kot sika na łóżko z powodu odczuwanego dyskomfortu lub bólu, tylko odpowiednio dobrane leki i pomoc weterynarza będą w stanie mu pomóc. Gdy zwierzę jest zdrowe, ważne jest zlokalizowanie źródła stresu, który może powodować nieprzyjemne zachowanie. Przeprowadzka, remont, wydarzenia losowe, jak sylwester, nowy członek rodziny, a nawet zmiany w twoim zachowaniu, np. powodowane nową pracą, mogą sprawić, że zwierzę, zamiast do kuwety, zacznie załatwiać się do łóżka. Powodem nie jest złośliwość, a potrzeba bezpieczeństwa. Zastanów się więc, czy powodem może być stres, i postaraj się go zmniejszyć. Pomocna może się okazać pomoc behawiorysty.

Zdarza się też, że powód załatwiania się na łóżko jest banalny. Koty są wrażliwe na punkcie higieny, więc nieświeża i brudna kuweta może być przyczyną oddawania moczu w innym miejscu. Może się też okazać, że zwierzęciu nie odpowiada żwirek lub sama kuweta, niektóre z nich nie przepadają bowiem za zabudowanymi i zamykanymi, w których wnętrzu często utrzymuje się nieprzyjemny zapach. Czasem wystarczy częstsze sprzątanie i wymiana żwirku.

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu? Zasyp plamę, a zniknie

Zapach kociego moczu jest bardzo nieprzyjemny i wyjątkowo trudny do wywabienia, szczególnie gdy nie od razu zauważy się mokrą plamę. Jeśli wsiąknie w materac, przykra woń pozostanie na długo, tym samym zachęcając kota do powtórki. Jak usunąć zapach kociego moczu? Kluczowe jest jak najszybsze działanie, by mocz nie zdążył wsiąknąć głęboko w powierzchnię materaca. Mokrą plamę jak najszybciej zasyp sodą oczyszczoną, która wciągnie wilgoć i zneutralizuje zapach. Wcześniej zbierz mocz ręcznikiem papierowym. Po godzinie odkurz sodę. Na plamę nałóż pastę z sody i octu, wcześniej upewnij się, że nie zniszczy tapicerki. Wetrzyj w zasikane miejsce i pozostaw na kilkanaście minut. Zetrzyj wilgotnym ręcznikiem i powtórz kilka razy, a na koniec miejsce przemyj mieszanką wody i octu, który zneutralizuje woń kociego moczu.

Więcej o: