Idziesz na spacer? Rozejrzyj się za szyszkami i zabierz do domu. Nie tylko uratujesz rośliny

Zbieranie szyszek wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z czasami szkolnymi. Okazuje się, że przydadzą się nie tylko w dziecięcych projektach. Okazuje się, że przydadzą się w domu i to bynajmniej nie do jesiennych kompozycji ozdobnych. Do czego wykorzystać szyszki?

Choć skarby jesieni kojarzą się przede wszystkim z lekcjami plastyki i pokracznymi ludzikami z kasztanów, żołędzi, szyszek i plasteliny, to wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że przydadzą się także na co dzień. Kasztany jesienią pomogą m.in. w pozbyciu się pająków i odstraszeniu ich od okien czy drzwi. Ale nie tylko to warto zabierać do domu podczas spaceru. Następnym razem rozejrzyj się także za szyszkami. Dlaczego? Podpowiadamy.

Więcej podobnych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wilgoć na szybach? Mamy aż dwa sposoby, żeby ją zwalczyć

Idziesz na spacer? Pozbieraj szyszki i wrzuć do pieca. Nie pożałujesz

Szyszki świetnie sprawdzą się nie tylko jako jesienna dekoracja, lecz także odświeżacz powietrza. Ważne jednak, by wykorzystać dobrze wysuszone szyszki. Możesz uzbroić się w cierpliwość i pozwolić im wyschnąć naturalnie lub przyspieszyć cały proces. Zebrane podczas spaceru szyszki umieść w piekarniku rozgrzanym maksymalnie do 100 stopni. Po ok. 20-30 minutach wyjmij je z urządzenia. Uważaj jednak, bo zarówno szyszki, jak i występująca w nich żywica, są łatwopalne. Zaglądaj więc często do pieca.

Wysuszone i ostudzone umieść w foliowej torebce, najlepiej w worku strunowym. Do buteleczki z atomizerem wlej 2-3 łyżki oleju i dodaj kilka lub kilkanaście kropel ulubionego olejku eterycznego. Wstrząśnij i spryskaj szyszki. Zamknij szczelnie woreczek i odłóż w ciemne miejsce na kilka dni. Po tym czasie wyjmij je z torby, rozłóż w domu i ciesz się pięknym zapachem.

Co można zrobić z szyszek w ogrodzie? Powieś je na drzewie lub wrzuć do doniczki

Jak jeszcze wykorzystać szyszki? Zimą możesz z nich wykonać prosty karmnik dla ptaków. Pamiętaj jedynie, by zawiesić go dopiero wtedy, gdy temperatura spada poniżej zera. Suchą szyszkę, do której wcześniej trzeba przymocować sznurek, najpierw wysmaruj masłem orzechowym, a następnie obtocz w nasionach dla ptaków. Tak przygotowany karmnik zawieś na drzewie. Szyszki możesz wykorzystać też w ogrodzie. Doskonale sprawdzą się jako materiał ściółkujący, w szczególności roślin, które preferują kwaśną glebę jak hortensje, magnolie i iglaki. Ponieważ jednak słabo chronią rośliny przed mrozem, warto nimi uzupełnić warstwę. To nie wszystko. Szyszka wrzucona do doniczki z kwiatami pomoże o nie zadbać. Wszystko dzięki właściwościom. Pod wpływem wilgoci łuski otwierają się, gdy jest sucho - zamykają. Dzięki temu obserwacja szyszki pomoże prawidłowo podlewać rośliny. Pamiętaj jednak, by nie moczyć jej w czasie podlewania.

Więcej o: