Kwestia obowiązkowych badań dla kierowców, którzy ukończyli 65 lat, budzi sporo kontrowersji już od miesięcy. Choć prace nad zmianą przepisów w Komisji Europejskiej wciąż trwają, najprawdopodobniej zaczną obowiązywać już od 2024 roku. To oznacza spore zmiany dla kierowców także w Polsce. Przyczyną jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Jak wylicza dziennik.pl, według unijnych statystyk seniorzy, choć mają już spore doświadczenie za kółkiem, w pewnym wieku zaczynają popełniać błędy, a ryzyko spowodowania przez nich wypadku wzrasta. Porównywalne jest z tym stwarzanym przez młodych kierowców do 24. roku życia. Jakie zmiany czekają seniorów?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Najważniejszą zmianą jest skrócenie ważności prawa jazdy do pięciu lat. Dziś w Polsce kierowcy po zdaniu egzaminu otrzymują prawo jazdy ważne przez kolejnych 15 lat. Osoby po 65. roku życia, by przedłużyć ważność dokumentu, musiałyby się poddać m.in. obowiązkowym badaniom psychologicznym. 70-latkowie takie badania musieliby wykonywać co roku. Mają one skontrolować szybkość reakcji i zdolność koncentracji, refleks oraz orientację.
Obowiązkowe badania przed przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy musi wykonać każdy. Prawdopodobnie więc badania seniorów nie ograniczą się tylko do kwestii psychologicznych, a kontrolę stanu zdrowia będzie trzeba powtórzyć, podobnie jak w przypadku osób ubiegających się o prawo jazdy po raz pierwszy. To jednak wciąż domysły, w tej sprawie wciąż nie podano bowiem żadnych konkretów. Wiadomo jednak, jakie choroby mogą wykluczyć z grona kierowców również osoby starsze. Chodzi o problemy zdrowotne, które już dziś znajdują się na liście przeciwwskazań, a których ryzyko pojawienia się wzrasta z wiekiem. To tylko kilka przykładów.
Chorobą, która bezwzględnie wyklucza kierowcę, jest ostra niewydolność nerek. W pozostałych przypadkach jak np. zawroty głowy i zasłabnięcia, problemy ze stawami czy poważne ubytki słuchu, negatywna opinia lekarza w trakcie badań kontrolnych skutkuje zabraniem prawa jazdy.