Na twojej wycieraczce pojawiła się moneta? Nie zwlekaj i chwyć za telefon

Złodzieje nie tylko w Internecie sięgają po coraz więcej wymyślnych sposobów, by okraść swoje ofiary. Po różne sztuczki sięgają także włamywacze. Jednym z nich są tajemnicze symbole i znaki pozostawiane w okolicy mieszkań i domów. Na co zwracać uwagę, by nie dać się okraść?

Choć największa aktywność złodziei przypada w sezonach urlopowych, a więc latem i zimą, gdy częściej wyjeżdżamy, to czujności lepiej nie tracić przez cały rok. Przed kradzieżami regularnie ostrzega policja, a funkcjonariusze dzielą się poradami i wskazówkami, czego unikać i na co zwracać szczególną uwagę. Jednym ze szczegółów są oznaczenia, z których korzystają włamywacze. Choć te nieustannie się zmieniają, to dzięki informacjom od policji wiemy, co powinno nas niepokoić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Złodziej samochodów polował w kościele. Kradzież podczas mszy nagrał monitoring

Widzisz dziwny symbol przy drzwiach? Policjanci ostrzegają

Złodzieje sięgają po coraz więcej sztuczek, które ułatwiają im włamywanie się do domów i mieszkań. Jedną z nich są różnorakie metody oznaczania mieszkań. Niektóre służą do zasygnalizowania, inne do obserwacji. Włamywacze stosują nawet specjalne kody. Rysują drobne symbole w pobliżu drzwi wejściowych. Nietypowe znaki, jak trójkąty, kółka, zygzaki czy symbole greckich liter, diamentów powinny nas zaniepokoić. Choć ich znaczenie może się różnić i zmieniać w zależności od upodobań włamywaczy, przyjmuje się np., że krzyż oznacza drogę wolną do włamania, a przekreślone koło, że w domu nie ma nic cennego.

To nie wszystko. Jak ostrzegają funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Tychach, każdy nietypowy sygnał powinien zwrócić naszą uwagę. Co robią złodzieje? Pozostawiają np. ulotki czy drobne monety na wycieraczkach, odwracają je lub przesuwają w nietypową pozycję. Nieruszone przez dłuższy czas są znakiem, że w mieszkaniu nikogo nie ma, a włamywacz ma drogę wolną.

W ten sposób złodzieje sprawdzają, czy ktoś jest w mieszkaniu - jeśli przedmioty leżą przez dłuższy czas nieruszone, to znaczy, że najprawdopodobniej dom jest pusty. Podobnie działa zaklejenie zamku taśmą czy pozostawianie na klamce od drzwi wejściowych jakiegoś drobnego przedmiotu, np. agrafki.

- przestrzegają policjanci.

Jak zabezpieczyć dom przed złodziejem? Zwróć uwagę nie tylko na zamki

Mocne zamki w drzwiach mogą nie wystarczyć, jeśli zapomnisz o innych szczegółach. Co robić przed wyjazdem na urlop? Przede wszystkim pamiętaj o zamknięciu okien i drzwi balkonowych, a w domach także o zabezpieczeniu okien dachowych i piwnicznych oraz drzwi do garażu. Jak zauważają funkcjonariusze, warto też poinformować życzliwych sąsiadów, by zwrócili uwagę, czy w pobliżu mieszkania lub domu nie kręcą się podejrzani. Możesz ich także poprosić o to, by uprzątnęli ulotki reklamowe z wycieraczki i zwrócili uwagę na leżące na niej drobne przedmioty. Jeśli masz taką możliwość, poproś przyjaciół lub rodzinę, by zaglądali do mieszkania, opróżniali skrzynkę na listy. Każdy niepokojący sygnał niezwłocznie zgłoś na numer alarmowy 112.

Więcej o: