Nałóż na patelnię i przykryj ściereczką. Po godzinie będzie świecić jak miliony monet

Wyczyszczenie brudnej i przypalonej od środka patelni nie przysparza w teorii zbyt wielu problemów. Te pojawiają się dopiero wtedy, gdy próbujemy wyszorować spód. Brud, zaschnięte resztki i przypalone plamy to problemy, z którymi nie zawsze potrafimy sobie poradzić. Jak wyczyścić spód patelni?

Spody patelni czy garnków potrafią wywołać porządny ból głowy. Zdarza się przecież, że nawet mimo zachowania ostrożności i małego płomienia na kuchence, po jakimś czasie dno pokrywa się pokaźną warstwą osadu. Nieczyszczony dokładnie brud narasta i, co gorsza, pod wpływem gorąca zapieka się i staje się trudny do usunięcia. Efekt? Koszmarny brud i myśli, że może lepiej wyrzucić patelnię do kosza.

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kuchenne katastrofy. Jak uratować zbyt słoną lub za tłustą zupę? Jak wyczyścić przypalony garnek?

Przypalony spód patelni? Nie załamuj rąk i zadziałaj jak najszybciej

W skutecznym uniknięciu katastrofy kluczowe jest jak najszybsze działanie. Jeśli tylko zauważysz brązowe plamy, chwyć za patelnię i zabierz się za czyszczenie. Z niewielkimi zabrudzeniami w mig poradzi sobie niezawodna pasta z sody oczyszczonej. Ten sposób upora się zarówno z plamami, jak i osadem, który często pojawia się podczas korzystania z kuchenek gazowych. Wystarczy, że 2-3 łyżki sody wymieszasz z odrobiną wody. Tak powstałą gęstą pastę nałóż na zabrudzenia i pozostaw do wyschnięcia na co najmniej godzinę, a najlepiej całą noc. Rano wyszoruj spód patelni. Co, jeśli sytuacja stała się na tyle poważna, że masz ochotę rwać sobie włosy z głowy?

Jak wyczyścić spód patelni? Nałóż na nie tę prostą pastę, a będzie lśnić jak diament

Z pomocą przychodzi trik, którym chętnie dzielą się z internautami użytkowniczki TikToka. Wystarczą cztery produkty, które znajdują się prawdopodobnie w każdej kuchni. Przygotuj sól, sodę oczyszczoną, płyn do mycia naczyń i ocet. Przyda się też kilka listków ręcznika papierowego lub kuchenna ściereczka. Jak to zrobić, przedstawiono na poniższym filmiku.

Najpierw zasyp dno solą, następnie grubą warstwą sody oczyszczonej. Polej płynem do mycia naczyń i wyszoruj, łącząc produkty i wmasowując je w spód naczynia. Składniki możesz też wymieszać w misce i nałożyć. Przykryj je ręcznikami lub kuchenną ściereczką, a następnie zwilż octem. Odstaw na kilkanaście minut. W tym czasie możesz zająć się czytaniem ulubionej książki. Na koniec zdejmij ręczniki i wyszoruj dno. Uważaj, by go nie porysować! Zabrudzenia znikną.

Więcej o: