Uzdrowisko to, jak wiadomo, miejscowość charakteryzująca się naturalnymi czynnikami leczniczymi, jak wody mineralne czy właściwości klimatyczne. Przybywający tam liczą więc, że pobyt wpłynie korzystnie na ich zdrowie. Tymczasem, jak wynika z danych dotyczących smogu w Polsce, w niektórych z 45 miejscowości o statusie uzdrowiska jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. To z kolei może sprawić, że po pobycie w sanatorium czy ośrodku wypoczynkowym nasz stan zdrowia może ulec pogorszeniu, szczególnie u osób, które borykają się z problemami z układem oddechowym.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Według danych GIOŚ w 2022 roku nastąpiło przekroczenie norm jakości powietrza w Rabce-Zdroju i Ciechocinku. Średnie roczne stężenie pyłu zawieszonego PM 10 i BaP - benzo(a)pirenu - przekraczało tam normy nawet kilkukrotnie. Podobnie było w 2021 roku, jak wynika z raportu przygotowanego przez Polski Alarm Smogowy.
Na liście 15 miast i miejscowości o najwyższym średniorocznym stężeniu rakotwórczego benzo(a)pirenu znalazły się aż trzy uzdrowiska. Poza Rabką-Zdrojem normy przekroczone zostały także w Szczawnie-Zdroju i Goczałkowicach-Zdroju. - Rabka-Zdrój to aż 800% przekroczenia normy rakotwórczego benzo(a)pirenu. Podobnie w Szczawnie-Zdroju, gdzie normę dla tego zanieczyszczenia przekroczono aż 7-krotnie - podkreśla Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Z kolei Goczałkowice-Zdrój w 2022 roku znalazły się na czele rankingu najaktywniejszych gmin w programie "Czyste Powietrze". Widać więc zarówno problem, jak i chęć zmiany.
Na złą jakość powietrza w Ciechocinku od dawna wskazują aktywiści. Montowane są kolejne stacje pomiarowe. Mimo położenia między tężniami, średnioroczne stężenia benzo(a)pirenu bywają przekroczone nawet dwukrotnie. Na jakość powietrza negatywny wpływ ma także położenie. Ciechocinek leży bowiem w kotlinie. Ale jak wspomniano w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego, w 2021 roku okresowe problemy z zanieczyszczeniem powietrza dotyczą wielu miejscowości uzdrowiskowych. Poza wspomnianymi wyżej, normy bywają przekroczone także w Busku-Zdroju czy Augustowie.
Stężenia pyłu PM10 w uzdrowiskach, podobnie jak na innych stacjach tła miejskiego i podmiejskiego w Polsce, wykazują typową sezonową zmienność i zależność od warunków meteorologicznych
- podkreśla raport GUS z 2021 roku.