Kostka brukowa obrosła mchem i chwastami? Wydaj 4 zł, a pozbędziesz się ich z korzeniami

Kostka brukowa wokół domu czy w ogrodzie to częsty widok. Każdy, kto zdecydował się na wybrukowanie posesji, dobrze jednak wie, że chwasty i mech mogą być prawdziwym utrapieniem. Choć na rynku istnieją środki pomagające pozbyć się problemu, kostkę brukową lepiej wyczyścić domowymi i tanimi sposobami.

Silne środki chemiczne co prawda szybko zwalczą problem w postaci mchu i chwastów wyrastających spomiędzy płyt, ale są jednocześnie szkodliwe dla środowiska i naszego zdrowia. Ręczne czyszczenie i wyrywanie zajmuje z kolei bardzo dużo czasu. Na szczęście czyszczenie kostki brukowej wcale nie musi być skomplikowane. Nawet sporej wielkości podjazd możesz doprowadzić do porządku, nie wydając przy tym ogromnych sum pieniędzy i nie tracąc kilku godzin na prace w ogrodzie. Wystarczy, że sięgniesz po ten sprawdzony domowy sposób za ok. 4 zł, który pomoże pozbyć się zarówno mchu i chwastów, jak i zabrudzeń z oleju czy smaru.

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Szukasz domowych sposobów na mycie lodówki? Soda oczyszczona i ocet będą twoimi sprzymierzeńcami

Jak wyczyścić kostkę brukową? Sięgnij po domowe sposoby

Kostka brukowa to znaczne ułatwienie, ale nie oznacza to, że można ją zaniedbać. Regularne zamiatanie i mycie myjką ciśnieniową to konieczność. Ale wystarczy chwila, by porosła mchem, a pomiędzy pojawiły się chwasty. O ile te ostatnie można wyrywać ręcznie, o tyle usuwanie mchu może przysporzyć nieco więcej kłopotów. W sklepach można znaleźć chemiczne środki, które pomogą pozbyć się problemu, nie jest to jednak do końca bezpieczne dla środowiska i zdrowia. Do czyszczenia kostki brukowej z mchu i chwastów lepiej więc wykorzystać sprawdzone domowe sposoby, które są tanie i ekologiczne. W przypadku mocno zarośniętego bruku taki zabieg trzeba będzie powtórzyć, ale w początkowej fazie rozprawi się z problemem błyskawicznie.

Do czyszczenia kostki brukowej użyj... octu. Szybko rozprawi się z mchem i chwastami

Z pomocą w czyszczeniu kostki brukowej zarówno z zabrudzeń, jak i chwastów, przyjdzie niezawodny ocet. Zwolennikom domowych i ekologicznych metod jest to produkt dobrze znany. Jak działa? Dzięki zawartości kwasu octowego sprawi, że mech i chwasty obumierają razem z korzeniami, a ich usunięcie staje się banalnie proste. Dodatkowo ocet pomoże rozprawić się z plamami na kostce brukowej. Jak wyczyścić kostkę brukową?

  1. Pół litra octu spirytusowego o stężeniu 10-20 proc. rozcieńcz w 250 ml wody (proporcja 2:1).
  2. Przelej do butelki ze spryskiwaczem (pamiętaj, by to ocet wlewać do wody).
  3. Obficie spryskaj kostkę brukową, w szczególności przestrzenie pomiędzy, uważając jednocześnie, by nie pokryć mieszanką innych roślin, w szczególności liści i kwiatów.

Oprysk wykonaj w suchy i słoneczny dzień, najlepiej bezwietrzny. Powtórz go po 2-3 dniach. Gdy mech i chwasty obumrą, pozbądź się ich zwykłą szczotką.

Więcej o: