Pod pokrywą kryje się najgłębsza dziura na Ziemi. Naukowcy przerwali projekt po 24 latach

Choć od wielu lat przypomina raczej wysypisko i raj dla złomiarzy, daleko na Półwyspie Kolskim w Rosji znajduje się jedno z najciekawszych i najbardziej imponujących miejsc na ziemi. Wśród sterty śmieci kryje się jednak niepozorna pokrywa, pod którą znajduje się najgłębszy odwiert badawczy na świecie.

Zardzewiała metalowa pokrywa zabezpiecza Supergłęboki Odwiert Kolski, projekt powstały ok. 10 km od miasta Zapolarnyj na Półwyspie Kolskim. Sięga on ponad 12 km w głąb Ziemi, a do 2008 roku był to najdłuższy odwiert na świecie. Wciąż pozostaje też najgłębiej sięgającą dziurą stworzoną przez człowieka. Jest głębsza nawet od Rowu Mariańskiego.

Więcej podobnych ciekawostek przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ile kosztują słodycze na lotnisku? Niemało. Oto przykład z Wrocławia

Pod pokrywą kryje się niezwykły projekt naukowców. Nie wszystko poszło zgodnie z planem

Drążenie Supergłębokiego Odwiertu Kolskiego (SG-3) rozpoczęło się 24 maja 1970 roku. Ambitny projekt radzieckich naukowców zakładał dowiercenie się do warstwy granitowej skorupy ziemskiej. Cel był wyłącznie naukowy, chciano bowiem zebrać jak najwięcej informacji na temat skorupy ziemskiej. - Prawda jest taka, że wiemy mniej o tym, co jest pod naszymi stopami, niż o tym, co jest po drugiej stronie Układu Słonecznego - zauważył Hank Green z kanału SciShow. Spełnienie marzeń ludzkości zapoczątkowanych przez "Podróż do wnętrza Ziemi" Verne’a nie poszło jednak zgodnie z planem badaczy.

Supergłęboki Odwiert Kolski dziś przypomina raj dla złomiarzy. To najgłębsza dziura na Ziemi

Naukowcy z ZSRR planowali wykopać otwór o głębokości 15 000 metrów. W tym celu opracowano specjalną technologię, wiertnice stosowane do wiercenia szybów naftowych okazały się bowiem niewystarczające. Przez 24 lata kontynuowano odwiert i zbieranie informacji na temat tego, co znajduje się pod powierzchnią ziemi. Udało się m.in. odkryć skamieniałości organizmów jednokomórkowych, skały mające ponad 2,7 mld lat, a nawet wodę na głębokości, na której nikt się jej nie spodziewał. W 1994 roku naukowcy napotkali jednak poważny problem.

 

Okazało się, że temperatura skał znacznie przekracza założenia (wynosiła 190 stopni Celsjusza zamiast zakładanych 100), przez co prace nad Supergłębokim Odwiertem Kolskim przerwano po osiągnięciu 12 262 metrów. W 2005 roku zabrakło funduszy na dalsze badania. Dziurę zamknięto ciężką pokrywą, wyposażenie wykorzystywane do odwiertu i urządzenia badawcze zezłomowano, a SG-3 opuszczono. Naukowcy przerwali projekt z powodów finansowych, ale wokół odwiertu wciąż krąży masa legend, teorii spiskowych i fake newsów. Jedno jest pewne. To wciąż najgłębszy otwór na Ziemi, a do 2008 roku pozostawał także najdłuższą dziurą stworzoną przez człowieka. Dziś dłuższe są jedynie odwierty Al Shaheen Oil Well w Katarze (długość 12 289 m) i Sachalin-I Odoptu OP-11 (długość 12 345 m) w Rosji.

Więcej o: