Gady to zwierzęta, które nie wszyscy darzą sympatią. Niepokój w wielu osobach budzą szczególnie węże. Młodziutkie osobniki częściej jednak wywołują zaciekawienie. W omawianym przypadku doszło do spotkania z wężem występującym w Polsce najczęściej, przy czym powszechność ta wcale nie czyni go mniej interesującym.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Mowa tutaj oczywiście o zaskrońcu zwyczajnym. To właśnie jego jaja znajdują się na zdjęciu opublikowanym w poście Nadleśnictwa Piwniczna. W jego aktualizacji leśnicy zamieścili również fotografię ukazującą już wyklute gady.
Pamiętacie zdjęcie ponad 50 jajeczek zaskrońca? Właśnie nadszedł czas narodzin nowego pokolenia naszego najpospolitszego gada
- czytamy w dołączonym opisie. Szybko okazało się, że małe zaskrońce podbiły serca internautów.
Trzeba było od razu obroże telemetryczne zakładać i apkę do śledzenia dla nas napisać. Gratuluję potomstwa! Cudne są!
Jakie fajne sznurowadła!
Małe są urocze, raz jeden wpadł nam do domu. Wygrzewał się na blasze drzwi na taras i w chwili otwarcia wciągnęło go. Wyniosłem delikatnie na zewnątrz, straszył mnie
- pisali użytkownicy w komentarzach. Warto zaznaczyć też, że nawet jeśli nie podzielamy ich zachwytu, zaskrońców nie należy tępić, i to z kilku powodów.
Zaskrońców nie można krzywdzić przede wszystkim dlatego, że jest to gatunek chroniony w Polsce. Ponadto są to zwierzęta całkowicie niegroźne dla człowieka, gdyż są wężami niejadowitymi. W obliczu zagrożenia najczęściej próbują się schować, udając przy tym martwe. Wydzielają przy tym nieprzyjemny, odstraszający zapach. Lęk przed zaskrońcami wynika przede wszystkim z faktu, że są one często mylone ze żmiją zygzakowatą, która faktycznie jest niebezpieczna. Pomiędzy tymi osobnikami łatwo jednak dostrzec różnicę. Zaskroniec zwyczajny ma na głowie dwie charakterystyczne żółtawe plamy, od których zresztą wzięła się polska nazwa gada (plamy są umiejscowione "za skroniami"). Żmija z kolei ma barwę jednolitą i odznacza się masywniejszą budową. Przeważnie jest też krótsza od zaskrońca.
Na koniec należy podkreślić, że zaskroniec jest zwierzęciem pożytecznym. Żywi się on się płazami i rybami, a także małymi gryzoniami, takimi jak myszy czy nornice. Obecność zaskrońca w naszym ogródku lub jego okolicach może zatem przynieść nam sporo korzyści.