Smugi na szybie to nic innego jak woda lub płyn do spryskiwaczy, które nie zostały w całości zebrane przez pióra wycieraczek. Ich pojawienia się nie powinno się ignorować. Mogą one bowiem utrudniać widoczność, a tym samym powodować zagrożenie na drodze, zarówno w deszczowy, jak i słoneczny dzień. Co robić, by smugi na przedniej szybie zniknęły? Przede wszystkim przyjrzyj się wycieraczkom.
Więcej podobnych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Smugi na szybie samochodowej to przede wszystkim wina wycieraczek. Gdy się zużywają, ich docisk do szyby jest mniejszy. W trakcie obrotu nie są w stanie zebrać wody w całości, dodatkowo często zaczynają wydawać nieprzyjemny dźwięk. Zamiast zgarniać wodę, rozmazują ją po szybie, tworząc smugi. Podobnie dzieje się w przypadku zabrudzonych wycieraczek. Po lecie, gdy problemem są przede wszystkim kurz i opady deszczu, na ich powierzchni mogą pozostać drobinki, które utrudniają pracę piór, a przede wszystkim mogą doprowadzić do zarysowań na szybie.
Jak umyć wycieraczki? Do ich wyczyszczenia wystarczy czysta bawełniana ściereczka i woda z dodatkiem odrobiny płynu do mycia naczyń. Warto nim też umyć szybę, by usunąć z niej ślady zabrudzeń i ewentualne tłuste plamy. Innym sposobem jest przemycie wycieraczek szmatką zwilżoną odrobiną WD-40. Przetrzyj wilgotną ściereczką wycieraczkę i powtarzaj, dopóki na materiale przestaną pojawiać się czarne smugi.
Przemycie może nie wystarczyć, jeśli przyczyną powstawania smug na przedniej szybie jest także złe ustawienie wycieraczek. Znakiem, że tu leży przyczyna, jest charakterystyczny dźwięk po uruchomieniu. Jak ustawić wycieraczki? Skrzydło powinno być ustawione pod kątem ok. 90 stopni do przedniej szyby. Jeśli to nie pomogło, przyjrzyj się sprężynie. Gdy się zużywa, docisk pióra jest niewystarczający do prawidłowego zebrania wody. Zwróć także uwagę na uszczelki. Pęknięcia lub uszkodzenia powstałe z czasem także mogą odpowiadać za powstawanie smug.