Wycieraczki zostawiają smugi na szybie samochodowej? Zrób jedną rzecz, a problem przeminie z wiatrem

Smugi na szybie samochodowej nie tylko utrudniają jazdę, psując widoczność, lecz także irytują kierowców. W szczególności wtedy, gdy na zewnątrz panują trudne warunki atmosferyczne. Dlaczego powstają i jak uniknąć smug? Zrób jedną rzecz, a przestaną być problemem.

Smugi na szybie to nic innego jak woda lub płyn do spryskiwaczy, które nie zostały w całości zebrane przez pióra wycieraczek. Ich pojawienia się nie powinno się ignorować. Mogą one bowiem utrudniać widoczność, a tym samym powodować zagrożenie na drodze, zarówno w deszczowy, jak i słoneczny dzień. Co robić, by smugi na przedniej szybie zniknęły? Przede wszystkim przyjrzyj się wycieraczkom.

Więcej podobnych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy warto obejrzeć nowego "Znachora" od Netfliksa? Jeszcze jak!

Smugi na szybie samochodowej. Skąd się biorą? Znajdź przyczynę

Smugi na szybie samochodowej to przede wszystkim wina wycieraczek. Gdy się zużywają, ich docisk do szyby jest mniejszy. W trakcie obrotu nie są w stanie zebrać wody w całości, dodatkowo często zaczynają wydawać nieprzyjemny dźwięk. Zamiast zgarniać wodę, rozmazują ją po szybie, tworząc smugi. Podobnie dzieje się w przypadku zabrudzonych wycieraczek. Po lecie, gdy problemem są przede wszystkim kurz i opady deszczu, na ich powierzchni mogą pozostać drobinki, które utrudniają pracę piór, a przede wszystkim mogą doprowadzić do zarysowań na szybie.

Jak wyczyścić wycieraczki samochodowe? Jak ustawić wycieraczki?

Jak umyć wycieraczki? Do ich wyczyszczenia wystarczy czysta bawełniana ściereczka i woda z dodatkiem odrobiny płynu do mycia naczyń. Warto nim też umyć szybę, by usunąć z niej ślady zabrudzeń i ewentualne tłuste plamy. Innym sposobem jest przemycie wycieraczek szmatką zwilżoną odrobiną WD-40. Przetrzyj wilgotną ściereczką wycieraczkę i powtarzaj, dopóki na materiale przestaną pojawiać się czarne smugi.

Przemycie może nie wystarczyć, jeśli przyczyną powstawania smug na przedniej szybie jest także złe ustawienie wycieraczek. Znakiem, że tu leży przyczyna, jest charakterystyczny dźwięk po uruchomieniu. Jak ustawić wycieraczki? Skrzydło powinno być ustawione pod kątem ok. 90 stopni do przedniej szyby. Jeśli to nie pomogło, przyjrzyj się sprężynie. Gdy się zużywa, docisk pióra jest niewystarczający do prawidłowego zebrania wody. Zwróć także uwagę na uszczelki. Pęknięcia lub uszkodzenia powstałe z czasem także mogą odpowiadać za powstawanie smug.

Więcej o: