Kto i dlaczego zbudował Stonehenge? Naukowcy twierdzą, że w końcu rozwiązali zagadkę

Stonehenge od dawna budzi wielkie zainteresowanie nie tylko naukowców. Wielu zadaje sobie pytania, jak powstały kamienne bloki i jakie było ich przeznaczenie, a teorie, także te fantastyczne, mnożą się od lat. Tymczasem w 2022 roku badacze stwierdzili, że w końcu rozwiązali zagadkę.

Stonehenge od wieków pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych budowli na świecie. Jest też jedną z najpopularniejszych i najsłynniejszych megalitycznych budowli Europy. Każdego roku do Salisbury w Anglii zjeżdżają tłumy turystów pragnących na własne oczy zobaczyć tajemniczy kamienny krąg. Badacze i archeolodzy od bardzo dawna starają się rozwikłać zagadkę kamiennego kręgu. Pytania dotyczą nie tylko sposobu, w jaki powstało Stonehenge, lecz także jego przeznaczenia. Jedni twierdzą, że mogła to być pradawna świątynia, obserwatorium nieba. Są też zwolennicy fantastycznych teorii, którzy twierdzą, że budowlę megalityczną w południowej Anglii postawili... kosmici. Tymczasem badacze przyznali, że być może w końcu odkryli największe tajemnice Stonehenge.

Więcej podobnych ciekawostek przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy warto obejrzeć nowego "Znachora" od Netfliksa? Jeszcze jak!

Kto zbudował Stonehenge? Naukowcy przebadali szczątki odnalezione na terenie budowli

W trakcie badań archeologicznych na terenie Stonehenge odkryto szczątki zmarłych. To dowodziło, że przed postawieniem megalitów w miejscu tym mogła znajdować się nekropolia. W 2022 roku archeolodzy z Uniwersytetu Oksfordzkiego przebadali szczątki 25 osób pochowanych w Stonehenge. Wyniki opublikowano w czasopiśmie "Nature Scientific Reports". Udało im się m.in. odkryć, że Część szczątków pochodziła z pobliskiego Wessex. Jednak 10 z nich pochodziło z oddalonej o ok. 200 km Walii, z okolic pasma Preseli.

To właśnie stamtąd mogły pochodzić niebieskie kamienie wykorzystane do budowy Stonehenge. Kromlech skonstruowano z dwóch rodzajów głazów: większe pochodzą z Marlborough Downs, mniejsze usytuowane we wnętrzu kręgu (Bluestones, czyli niebieskie kamienie) z Walii właśnie i to one miały stanąć tam jako pierwsze. Część naukowców uważa, że to Walijczycy przybywali do Anglii z kamieniami, by z nich zbudować Stonehenge. Inna teza zakłada, że byli tam grzebani po śmierci, a głazy stawiano jako dary dla bogów. I choć nie wiadomo, jak udało im się przetransportować tak ciężkie głazy, naukowcy twierdzą, że odkryli, jakie było przeznaczenie budowli. Teza wywołała jednak kontrowersje.

Stonhenge to kalendarz? Nie wszyscy naukowcy popierają tę tezę

Profesor archeologii Timothy Darvill z Bournemouth University w Wielkiej Brytanii twierdzi, że udało mu się w końcu odkryć przeznaczenie Stonehenge. Badania opublikował w marcu 2022 roku na łamach czasopisma "Antiquity". Darvill przedstawił wizualizację, zgodnie z którą Stonehenge początkowo zbudowane było z 30 skał połączonych 30 nadprożami. To, jego zdaniem, dowodzi, że budowla pełniła funkcję kalendarza, a pięć dodatkowych kamieni w środku uzupełniało cykl do 365 dni w roku. Nie wszystkim teoria ta przypadła jednak do gustu. - Dlaczego jeden trylit ma oznaczać jeden dzień? Moim zdaniem to po prostu pasowało pod tezę o kalendarzu słonecznym. Niektóre kamienie, również będące częścią Stonehenge, zostały w badaniu pominięte - twierdzi badacz Stonehenge, Mike Parker Pearson, profesor z University College London.

Więcej o: