Wrzuć słuchawkę prysznicową do woreczka i zostaw na noc. Rano będzie jak prosto ze sklepu

Woda ze słuchawki prysznicowej słabo leci, a strumień wypływa pod dziwnym kątem? To może być znak, że w jej wnętrzu zgromadził się kamień. Zaniedbanie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia armatury. Jak odkamienić słuchawkę prysznicową?

Słuchawka prysznicowa, tak jak i inne elementy armatury w łazience, wymaga regularnego czyszczenia. Nie chodzi tylko o względy estetyczne i usuwanie zacieków oraz osadu. Kamień zbiera się bowiem także we wnętrzu, a jego nadmiar może skutkować tym, że słuchawka nie będzie działać prawidłowo, a w końcu konieczne będzie wezwanie hydraulika lub zakup nowego sprzętu. To dlatego tak ważne jest systematyczne działanie. Jak wyczyścić słuchawkę od prysznica i jak uniknąć problemów?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czyścimy osad i kamień - domowe sposoby na trudne zabrudzenia

Woda słabo leci? Sprawdź, czym odkamienić słuchawkę od prysznica

Kamień we wnętrzu słuchawki prysznicowej zbiera się niezależnie od tego, czy w domu masz wodę twardą, czy bardziej miękką. Im twardsza, tym częściej trzeba jednak powtarzać czyszczenie, sole wapnia odkładają się bowiem intensywniej. Nadmiar osadu we wnętrzu sprawia, że strumień wody wypływa pod słabym ciśnieniem i nierównomiernie, często także pryskając na boki i z przerwami. W końcu drobinki kamienia zatykają kanaliki. Jak wyczyścić słuchawkę prysznicową?

Jak odkamienić słuchawkę prysznicową? Owiń ją woreczkiem foliowym

By uniknąć nieprzyjemności, regularnie przeprowadzaj czyszczenie słuchawki zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Raz w miesiącu przygotuj także "kąpiel odkamieniającą". Jak ją wykonać?

  1. Przygotuj plastikowy worek, do którego zmieści się słuchawka, lub dużą gumową rękawiczkę.
  2. Wodę z octem wymieszaj w proporcji 1:3.
  3. Słuchawkę włóż do woreczka i wlej miksturę w takiej ilości, by dokładnie przykryła urządzenie.
  4. Worek zabezpiecz gumką recepturką lub sznurkiem.
  5. Słuchawkę pozostaw w takiej kąpieli co najmniej na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.

Po wszystkim wypłucz słuchawkę, a kanaliki wyszoruj szczotką. Jeśli słuchawkę możesz odkręcić od węża, ocet lub kwasek cytrynowy z ciepłą wodą możesz także wlać do środka i również pozostawić w worku na całą noc. Jeśli została ci mieszanka octu i wody, wykorzystaj ją do czyszczenia kranów. Przydadzą się gumowe rękawiczki. Odetnij palec, do środka wlej mieszankę, a następnie nałóż go na kran. Zabezpiecz gumką i pozostaw na kilka godzin.

Więcej o: