Przypominamy datę zmiany czasu 2023. Wiemy, kiedy przyjdzie czas na przestawianie zegarków

Kiedy jest zmiana czasu na zimowy 2023? To pytanie pojawia się w głowach wszystkich, od kiedy tylko temperatura za oknem zaczyna spadać razem z liśćmi z drzew. Warto dowiedzieć się, kiedy wypada przestawienie zegarków w obecnym roku, by nie narazić się na faux-pas.

Choć pojawiały się głosy dotyczące tego, by przestać przestawiać zegarki, na tę chwilę nic się nie zmieniło. Czas przestawiamy o godzinę do przodu, bądź do tyłu w zależności od pory roku. Warto zapamiętać te dwie daty, by nie popełnić faux-pas z przyjściem na czas. Sprawdzamy, kiedy będziemy musieli przestawić zegarki.

Zobacz wideo Czarnek bierze się za zwolnienia z WF-u. "Uczniowie uważają WF za stratę czasu" [SONDA]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Od kiedy zmieniamy czas letni na zimowy? Pierwszym pomysłodawcą był Benjamin Franklin

Pierwszym pomysłodawcą wprowadzenia zmiany czasu na zimowy i letni był Benjamin Franklin. Jego pomysł narodził się, by zapewnić możliwość oszczędzania zasobów sztucznego oświetlenia. Słusznie argumentował, że ludzie, wybierając porę położenia się spać, zwracają uwagę nie na zachód słońca, a na dokładną godzinę na zegarku. Franklin argumentował, że zmiana czasu na letni i zimowy wpływa korzystnie na mniejsze zużywanie sztucznych źródeł światła. Ludzie zaczęliby bowiem więcej pracować przy świetle naturalnym. Jego tropem podążył Brytyjczyk William Willet, który opublikował broszurkę "Marnowanie światła dziennego". Według jego obliczeń jeśli by okresie letnim przestawić zegary o 80 minut można, by zaoszczędzić na oświetleniu kilka milionów funtów. Choć rząd Brytyjski sceptycznie podchodził do jego wyliczeń, pomysłem zainteresowali się Niemcy, którzy jako pierwsi w Europie zdecydowali się na zmianę czasu. W ślad za nimi podążyły inne kraje Europejskie oraz Amerykanie, którzy 19 marca 1918 roku ogłosili obowiązek stosowania czasu letniego na czas wojny. W Polsce zmianę czasu wprowadzono dopiero od 1977 roku.

Kiedy jest zmiana czasu na zimowy 2023? Nie przypada to na konkretną datę każdego roku

Konkretna data zmiany czasu z zimowego na letni nie jest jednolita. W 2023 roku zmieniliśmy czas z zimowego na letni w nocy z 25 na 26 marca, ale nie jest to stały termin. Można jednak dokładnie zapamiętać, kiedy przypada dzień zmiany czasu na letni, ponieważ zawsze jest to ostatnia niedziela marca. Każdego roku zegarki przestawiamy z godziny 2:00 na 3:00. Tak jak w przypadku czasu letniego, czas zimowy nie rozpoczyna się zawsze tego samego dnia. Przestawienie zegarków przypada zawsze na ostatni weekend października, z soboty na niedzielę. Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2023, będzie miało miejsce dokładnie z 28 października na 29 października i wtedy nasze zegarki z godziny 3:00 przeskoczą na 2:00.

Więcej o: