Kalendarz ogrodnika 2023. Sprawdzamy, co powinno się siać w październiku. Oto lista roślin ogrodowych

Choć wydaje się, że jesień jest już wyłącznie czasem porządków w ogrodzie i przygotowywań do nadchodzącej zimy, to wcale tak nie jest. W październiku również jest co robić. Istnieje wiele gatunków roślin i drzew, które możemy wsadzić do ziemi właśnie w tym miesiącu. Tak wygląda nasza lista.

Październik kojarzy się z coraz chłodniejszymi nocami i jesienną aurą. Dla ogrodników oznacza to rozpoczęcie przygotowań w ogrodzie do zbliżającej się zimy. Jednak to nie tylko czas porządków i przycinania. W październiku można również zabrać się za sadzenie drzew, krzewów i kwiatów cebulowych.

Zobacz wideo Sadzenie drzew w miastach się opłaca

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tak wygląda kalendarz ogrodnika 2023. Wiemy, co można posadzić w ogrodzie w październiku

Październik jest idealnym czasem na sadzenie zarówno krzewów, jak i drzew, które zostały zakupione z odkrytymi korzeniami. Należy postępować z nimi w takim sam sposób, jak wiosną. W miejscu, w którym chcemy posadzić roślinę, wykopujemy odpowiedniej wielkości dołek. Warto rozważyć wsypanie do niego niewielkiej ilości kompostu albo specjalnej ziemi. Trzeba pamiętać, aby po wsadzeniu rośliny do ziemi, obficie ją podlać. Drzewa i krzewy owocowe z odkrytymi korzeniami, w tym porzeczkę, agrest, jabłoń czy gruszę również możemy posadzić w październiku. W tym przypadku istotne jest założenie osłony na pnie młodych drzew, aby uchronić je przed zającami oraz gryzoniami. Warto także pomyśleć w tym czasie o zasadzeniu róż. Jeśli wsadzimy je do ziemi w październiku, do zimy zdążą się ukorzenić, a wiosną pięknie zakwitną. Tutaj również nie można zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu. Krzewy róż należy obsypać kopczykiem ziemi lub torfu o wysokości około 20 centymetrów. Jak donosi portal zielonyogrodek.pl:

Jesienne sadzenie drzew i krzewów jest przez wielu ogrodników uważane za korzystniejsze niż wiosenne, ponieważ panujące wtedy warunki atmosferyczne (deszczowa aura, mniejsze ryzyko wystąpienia okresów suszy i wciąż dodatnie temperatury) sprzyjają lepszemu korzenieniu się, czyli przyjmowaniu się roślin

Co siać w październiku? Dzięki temu wiele roślin zakwitnie znacznie wcześniej 

W październiku możemy posiać w ogródku jednoroczne rośliny, które dzięki temu, w nadchodzącym sezonie, zakwitną znacznie wcześniej. Należą do nich na przykład czarnuszki, kosmosy, chabry, maki, gipsówki, nagietki i wiele innych roślin. Siewki, które pojawią się jeszcze jesienią, mogą paść ofiarą mrozów, dlatego należy je odpowiednio okryć. Co więcej, październik jest okresem kwitnienia wielu dekoracyjnych bylin jesiennych, które często dostępne są w sklepach od razu w doniczkach. Gatunki, które można wysadzić do ogrodu to między innymi: 

  • jeżówka,
  • astry,
  • rudbekia,
  • dzielżan,
  • rozchodnik okazały,
  • języczki,
  • krwawnik pospolity,
  • chryzantemy
  • oraz wciąż kwitnące wrzosy.

Co więcej, takie byliny można posadzić nie tylko w ogrodzie, ale również umieścić w donicach na tarasie

Więcej o: