Kalendarz ogrodnika listopad 2023. Co siać późną jesienią? To ostatni moment na posadzenie tych roślin

Jeśli nie wiesz, co robić w ogrodzie, zerknij do kalendarza ogrodników. Listopad to ostatni moment na posadzenie niektórych roślin i zasianie warzyw. Ponadto należy przygotować podwórko do nadchodzącej zimy. Lepiej się pośpiesz, by zdążyć przed pierwszymi przymrozkami.

Listopad to czas, w którym temperatury coraz szybciej zbliżają się do zera. W związku z tym należy przygotować ogród na trudną, zmienną pogodę i wykonać pewne prace, które o tej porze roku są niezbędne. Korzystając z ostatnich ciepłych dni, można posiać i posadzić niektóre rośliny, zebrać warzywa i zaprowadzić ogólny porządek na podwórku nim spadnie śnieg.

Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kalendarz ogrodnika: listopad 2023. Co zrobić w ogrodzie o tej porze roku?

W listopadzie przede wszystkim powinniśmy zabrać się za przygotowania ogrodu na zimę. Należy regularnie grabić liście, które spadają teraz z drzew. Jeśli tego nie zrobimy, zaczną się rozkładać, co może doprowadzić do uszkodzenia trawnika. Warto też wyrwać chwasty, nim przykryje je śnieg. Powinniśmy również związać trawy ozdobne, by nie uległy zniszczeniu przy silnych wiatrach. Rośliny, które wysiewaliśmy wczesną jesienią na nawóz zielony, należy ściąć i ściółkować na zimę. Pod warzywami, kwiatami i drzewami owocowymi należy oczyścić glebę z uschniętych roślin, liści czy gałęzi. To również czas na zebranie zalegających owoców, które mogą zacząć się rozkładać. Gnijące jabłka, gruszki czy śliwy mogą być powodem rozwijania się chorób grzybowych, które są niebezpieczne dla drzew owocowych.

Co siać w listopadzie? To czas, by zadbać o te rośliny

Mogłoby się wydawać, że późna jesień nie jest dobrym momentem na sadzenie roślin lub sianie warzyw. Wręcz przeciwnie - listopad to ostatni moment, by włożyć do ziemi sadzonki. Przez zimę będą mogły dojrzeć, by już na wiosnę pokazać pierwsze pąki. Pamiętaj jednak, aby się pośpieszyć i zrobić to przed nadejściem przymrozków. Po tym czasie sadzenie nie będzie miało sensu. Listopad to dobry czas na zakopanie w ziemi cebulek niektórych kwiatów, m.in. konwalii, krokusów i zwartnicy. Należy też wykopać cebulki, które nie zimują w glebie, czyli  frezje, szczawik, zawilce czy błonczatkę. Z kolei te, które mogą przeczekać zimę w ziemi, należy odpowiednio osłonić. W listopadzie możesz też zasadzić niektóre gatunki drzew, m.in. świerki, brzozy, jabłonie czy grusze. To również czas na włożenie do gruntu sadzonek krzewów ozdobnych, kwitnących od wiosny do jesieni. Póki ziemia nie stwardnieje i nie nadejdą przymrozki, możesz posiać ulubione warzywa, takie jak marchew, szpinak, rabarbar, koper ogrodowy oraz pietruszka.

Więcej o: