Nowa władza szykuje zmiany na Boże Narodzenie. Zakażą sprzedaży żywych karpi? "Świat się zmienia"

Czy nadchodzi koniec sprzedaży żywych karpi na święta? Bardzo prawdopodobne, że to ostatnie Boże Narodzenie, kiedy będziemy mogli kupić żywe ryby. Okazuje się, że Koalicja Obywatelska zapowiada nowelizację ustawy o ochronie zwierząt.

Organizacje ekologiczne i prozwierzęce od lat walczą o zakaz sprzedaży żywych karpi na święta. Już niedługo ich postulaty mogą zostać spełnione. Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej, członkini Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, wyjaśniła, że w sejmie zaczną się prace nad zmianą przepisów.

Zobacz wideo Karp na puree pietruszkowym z pesto

Organizacje walczą o zakaz handlu żywymi karpiami. "Przez długie lata problemem było też noszenie przez klientów do domów karpi w workach foliowych"

Żywe karpie nadal są sprzedawane, chociaż coraz więcej sprzedawców, czy sieci handlowych rezygnuje z takiego rozwiązania. Organizacje ekologiczne walczą o to, aby karp był uśmiercany przed sprzedażą. – Często obserwujemy przetrzymywanie ryb w nieodpowiedniej ilości wody. Przez długie lata problemem było też noszenie przez klientów do domów karpi w workach foliowych. Na szczęście przed dwoma laty główny lekarz weterynarii wydał wytyczne, zgodnie z którymi ryby należy przenosić w pojemnikach z wodą — wyjaśnił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Cezary Wyszyński z Fundacji Viva!.

Nowelizacja ustawy coraz bliżej. Zmiany zapowiada posłanka KO

Jeśli powstanie nowy rząd, zakaz sprzedaży żywych karpi może wejść w życie, o czym poinformowała Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej, członkini Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt. – Świat się zmienia, a najlepsza idea to taka, na którą przyszedł czas. Jeśli popatrzymy na badania opinii publicznej, nadszedł właśnie moment na zakaz sprzedaży żywego karpia — powiedziała. W 2021 roku CBOS przeprowadził badania, które zostały opublikowane przez Fundację Compassion in World Farming Polska. 59,3% Polaków opowiedziało się za zakazem handlu żywymi karpiami. 

Więcej o: