To działanie z podstawówki pokonuje nawet dorosłych. Kilka piątek i co dalej? Wynik nie jest taki oczywisty

Zadania domowe z matematyki potrafią zagiąć niejednego rodzica. Niektóre działania są tak skomplikowane, że potrzeba prawdziwych "geniuszy", aby dotrzeć do właściwego wyniku. Jednym z takich działań jest to z samymi piątkami w roli głównej. Może wam się uda.

Matematyka to królowa nauk i chyba nie bez powodu. Jest to przedmiot, który większości dzieciom potrafi spędzać sen z powiek i przysporzyć niejednego zmartwienia. Niektóre zadania są tak trudne, że nawet rodzice nie są w stanie pomóc swoim pociechom. Jak to możliwe? Wtedy największą moc ma argument "kiedy to było". Wydaje się jednak, że to wcale nie chodzi wyłącznie o pamięć, lecz podchwytliwość poszczególnych działań. Jaki jest wynik tego z samymi piątkami? Tutaj bardzo łatwo o błąd, a wtedy wszystko stracone. 

Zobacz wideo Paweł i Eliza Trybała o największych wyzwaniach w szkole córek. "Najgorsza jest matematyka"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Działanie matematyczne prosto ze szkoły podstawowej? Sprawdź, czy pamiętasz 

Działanie, o którym mowa nie wygląda na skomplikowane i polega jedynie na dodawaniu, odejmowaniu oraz mnożeniu. Prezentuje się tak: 5 - 5 x 5 + 5 = ?. Macie już wynik? Wiele osób podaje jednak błędne rozwiązanie, ponieważ w tym przypadku najważniejsza jest kolejność. Jeśli pierwszy krok będzie błędny, nie ma możliwości, aby otrzymany wynik był prawidłowy, a jest nim -15. Jak do tego dojść? Niby proste, a jednak łatwo się pomylić. 

Zagadka matematyczna na poziomie szkoły podstawowej za trudna dla dorosłych? Bez tej wiedzy ani rusz

Według zasad obowiązujących w matematyce kolejność wykonywania działań bez nawiasów wygląda następująco: 

  1. potęgowanie wraz z pierwiastkowaniem;
  2. mnożenie i dzielenie;
  3. dodawanie i odejmowanie. 

W takim razie, jak poprawnie rozwiązać działanie 5 - 5 x 5 + 5? Na samym początku wykonujemy mnożenie, czyli 5 x 5 i to daje nam 25. Dzięki temu otrzymujemy już zupełnie inne działanie, a mianowicie 5 - 25 + 5 =?. W związku z tym, że dodawanie i odejmowanie są na równi, wykonujemy wszystkie działania matematyczne po kolei. 5 - 25 = - 20 i jeśli dodamy do tego 5, otrzymamy jedyną poprawną odpowiedź, czyli - 15. Choć teraz może wydawać się to banalnie proste, to jest wiele osób, które nie są w stanie uniknąć podstawowego błędu. Najwięcej z nich rozwiązuje to w ten sposób, że robi wszystkie działania matematyczne, kierując się od lewej strony do prawej. 5 - 5 = 0, następnie mnożąc to przez 5, wychodzi nam kolejne 0 i na koniec, dodając 5, otrzymujemy wynik równy 5. Niestety, ucząc dzieci w ten sposób, jedyne co możemy im zagwarantować, to bardzo słabą ocenę na nadchodzącym sprawdzianie. 

Więcej o: