Jedno z polskich miast zniknie z mapy? Wniosek złożyli mieszkańcy

Nazwa Gorzów Wielkopolski wkrótce zniknie z mapy, gdyż zostanie zmieniona? Tego chce część mieszkańców. Na ich wniosek urząd miasta zapowiedział konsultacje społeczne, które mają odbyć się już w przyszłym roku. To nie pierwsza próba zmiany nazwy miasta. Czy tym razem się uda?

Gorzów Wielkopolski to drugie co do wielkości miasto położone w wojewódzkie lubuskim. Prawa miejskie otrzymał w 1257 roku. Obecnie mieszka w nim ponad 115 tysięcy osób i zajmuje powierzchnię 85,72 km2. W granicach Polski znalazł się po II wojnie światowej, zaś wcześniej, czyli do 1945 roku, był związany z niemiecką Brandenburgią. Czy wkrótce zmieni nazwę?

Zobacz wideo Karolina Gilon po 8 latach od "Top Model" zdradza, czy tak naprawdę chciała po programie zostać modelką. "Masz mnie"

Burzliwa historia Gorzowa Wielkopolskiego. Kilkukrotnie zmieniał nazwę

Pierwotnie miasto nazywało się Landsberg an der Warthe, co w pierwszym członie oznaczało ziemię (Land), górę (Berg), zaś w drugim "nad Wartą". W polskim piśmiennictwie miasto spolszczano jako Lencbark oraz Ladzberk, pojawiała się również nazwa Gorzew. Gdy miasto znalazło się w granicach Polski, początkowo opisywano je jako Gorzów. Później, chwilowo stosowano nazwę Kobyla Góra, jednak obecnie jest ona odrzucana, gdyż wywodzi się z nieprecyzyjnego opisu granic miast. Od 7 lipca 1945 roku, po tym, jak zostało przyłączone do województwa poznańskiego, w dokumentach widniało jako Gorzów nad Wartą.

Nazwa Gorzów Wielkopolski została nadana przez Komisję Ustalania Nazw Miejscowości dokładnie 2 marca 1946 roku, zaś zgodnie z zarządzeniem, urzędowo obowiązuje od 19 maja 1946 roku. Co ciekawe, do czasów włączenia miasta do województwa poznańskiego, nie miało ono nic wspólnego z wielkopolską. Wskazywano jedynie na nikły związek. Dokładniej chodziło o to, iż obszar, na którym powstało, wcześniej należał do kasztelanii santockiej. Dopiero ta była powiązana w jakikolwiek sposób z Wielkopolską. 

Czy Gorzów Wielkopolski ponownie zmieni nazwę? Zapowiedziano konsultacje społeczne

Pierwsze propozycje dotyczące zmiany nazwy miasta na samo "Gorzów" pojawiły się już na początku XXI wieku, jednak większość mieszkańców nie wyraziła na to zgody. Temat został podjęty ponownie kilkukrotnie, jednak bez skutku. Obecnie został zawiązany Komitet Obywatelski składający się z 66 osób, który działa w tym temacie. Z tego powodu prezydent zapowiedział konsultacje społeczne. Te mają się odbyć od 6 maja do 2 sierpnia 2024 roku. Do tego czasu zostaną przygotowane materiały informacyjne oraz promocyjne, a oprócz tego ruszy kampania promocyjno-informacyjna i obliczone zostaną koszty całego przedsięwzięcia. Planowo wnioski z konsultacji miałyby zostać ogłoszone do końca sierpnia 2024 roku.

Więcej o: