Na plaży pojawiają się tajemnicze, niebieskie piłeczki. To wcale nie zabawki

Choć wyglądają ja małe zabawki, wcale nimi nie są. Od jakiegoś czasu na plażach Wielkiej Brytanii można zobaczyć nietypowe niebieskie kulki, które wypływają na brzeg. Czym są i czy stanowią zagrożenie? Głos zabrała organizacja ochrony środowiska Tees Valley Wildlife Trust.

Tees Valley jest położone w północno-wschodniej Anglii. Znajduje się tam plaża, którą często i chętnie odwiedzają turyści i lokalni mieszkańcy. Okazuje się jednak, że można tam też doświadczyć nietypowego zjawiska w postaci... wielu niebieskich kuleczek wyrzucanych na brzeg, o których od kilku dni informują brytyjskie media. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że mogą stanowić zagrożenie. W poście na Facebooku organizacja Tees Valley Wildlife Trust wyjaśniła, czym tak naprawdę są.

Zobacz wideo Izabela Trojanowska zdradza, jak dba o sylwetkę i odpoczywa. "Mam orbitrek w domu". Ucieka przed parawanami nad morzem

Nietypowe kulki na plażach. Organizacja ochrony środowiska zabrała głos

W ostatnim czasie na plażach Wielkiej Brytanii znaleziono tysiące niebieskich kulek, w tym właśnie w regionie Tees Valley. Głos zabrała organizacja działająca na rzecz ochrony środowiska — Tees Valley Wildlife Trust. W poście na Facebooku wyjaśniono, czym dokładnie jest nietypowe zjawisko.

Organizacja wyjaśniła, że kulki to nic innego niż kauczukowe Taprogge, czyli kuleczki wykorzystywane do czyszczenia instalacji w elektrowniach jądrowych. Jedna z nich znajduje się w niezbyt oddalonej miejscowości Hartlepool. Jak wydostały się na plaże?

Skąd kulki wzięły się na plażach? To przypadek

Okazuje się, że kulki pochodzą z systemu chłodzenia elektrowni i wydostały się pod wpływem niespodziewanego wzrostu ciśnienia. Niestety czasem dochodzi do podobnych incydentów. Choć nie są radioaktywne, należy na nie uważać, bo są niebezpieczne. Mogą bowiem zaszkodzić morskim organizmom i roślinom. Organizacja Tees Valley Wildlife Trust zwróciła się z prośbą o zgłaszanie przypadków znalezienia sporych ilości kulek, dzięki czemu szybciej zostaną posprzątane i wyrządzą mniej szkód. Podobna sytuacja miała miejsce w kwietniu 2023 r., gdy kulki Taprogge pojawiały się na brzegu plaż w Redcar, Marske, Saltburn, Seaton i wybrzeżu w North Yorkshire.

Więcej o: