Fascynujące znalezisko: ołowiane ''księgi'' pierwszych chrześcijan?

Chodzi o zdumiewający zbiór ok. 70 małych ''kodeksów'', z których każdy składa się średnio z 5-15 metalowych płytek połączonych drutem. Ich powierzchnię gęsto pokrywają grawerowane obrazki oraz starohebrajskie napisy. Nie jest wykluczone, że stokrotnie wzbogacą naszą wiedzę o najwcześniejszych dziejach chrześcijaństwa.

Już sama historia ich odkrycia jest nietypowa. Otóż ''książki'' zostały znalezione zupełnym przypadkiem przez jordańskiego beduina w jednej z górskich jaskiń (w starożytności zapewne zaadaptowanej na grobowiec lub pustelnię), pomiędzy rokiem 2005 a 2007.

Zbiór schowano w zapieczętowanej niszy, opatrzonej symbolem menory . Wiele wskazuje na to, że niedługo potem przemycono go do Izraela. Tak przynajmniej twierdzi jordańska Służba Starożytności, która usilnie stara się o przejęcie bezcennego archiwum . Z kolei aktualny właściciel, beduin z Izraela, utrzymuje, że ''księgi'' są w jego rodzinie od 100 lat.

fot. za dailymail.co.uk

Płytki, z których składają się ''kodeksy'' są wielkości karty kredytowej. Fot. za dailymail.co.uk

Pomijając spory o prawo do własności: co właściwie zawierają? Jedną z niewielu osób, które mogły je jak dotąd oglądać, jest David Elkington, badacz religii starożytnych i archeolog. Przewodzi on grupie brytyjskich uczonych, która ma za zadanie bezpiecznie dostarczyć zbiór do muzeum w Jordanii.

Już po wstępnym badaniu użytych symboli widać, że na wielu z ołowianych płytek opowiadana jest historia przyjścia Mesjasza na Ziemię. Być może jest to jedno z najważniejszych odkryć w historii chrześcijaństwa. - mówi Elkington.

Jeśli jego hipotezę uda się potwierdzić, rzeczywiście będzie to nie lada sensacja. Obecnie nasza wiedza o pierwszych dwóch wiekach po śmierci Chrystusa jest niemal szczątkowa .

Jak na razie nie przeprowadzono jeszcze dostatecznie wnikliwych badań, które potwierdziłyby, że ołowiana biblioteka faktycznie liczy sobie niemal 2 tysiące lat . Na podstawie dotychczasowych analiz wiadomo jedynie, że wszystkie płytki pochodzą z tego samego okresu, i chodzi tutaj o czas co najmniej sprzed 500 lat.

Lot supertajnego samolotu kosmicznego nagrany! Zobacz zdjęcia >>

Więcej o: