Niepublikowane zdjęcia nazistowskiego fotografa. Kim on jest? [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Do redakcji bloga New York Timesa poświęconego fotografii przysłano kolekcję 214 nieznanych wcześniej zdjęć z II wojny światowej. Na jednych widać rosyjskich i żydowskich więźniów, na innych Adolfa Hitlera, wiele z nich przedstawia sceny z codziennego życia żołnierzy, często przewija się na nich postać pięknej kobiety. Kim ona jest? Kto był autorem zdjęć?

Właściciel kolekcji nie znał odpowiedzi na te pytania, dlatego zwrócił się z nimi do redakcji NYT. Dziennikarze z kolei z prośbą o pomoc w rozwiązaniu zagadki zwrócili się do internautów. odpowiedź przyszła w ciągu kilku godzin.

W fotografie rozpoznano Franza Kriegera, Austriaka, który pracował dla hitlerowskiej Propagandakompanie i został wysłany na Wschodni Front. Zmarł w 1993 roku. Tajemnicza kobieta, która mu towarzyszyła, to jego żona Frieda. Zginęła wraz ich dwuletnią córeczką podczas bombardowania Salzburga w 1944.

ZOBACZ ZDJĘCIA FRANZA KRIEGERA>>>

Tajemnicę wyjaśniła Harriet Scharnberg z Hamburga, która naukowo zajmuje się nazistowską fotografią propagandową. W swoim liście napisała:

Fotografie, a przynajmniej kilka z nich, zostały wykoanne przez fotografa Franza Kriegera (1914-1993). Krieger pracował jako fotoreporter w Salzburgu, w Austrii. W lecie 1941 r, pojechechał do Mińska jako członek Reichs-Autozug Deutschland. W Mińsku robił zdjęcia radzieckim jeńcom wojennym i odwiedził żydowskie getto, gdzie fotografował biednych ludzi. W drodze powrotnej do Berlina, sfotografował spotkanie Hitlera z Horthym w Malborku.

Więcej zdjęć można zobaczyć TUTAJ .

Wielki motyl zakłócił procesję Bożego Ciała w Łodzi [ZDJĘCIA] >>

Więcej o: