Jak to zwykle bywa w przypadku seriali emitowanych tak długo, jak ''Barwy szczęścia'', obsada serialu na przestrzeni lat mocno się zmieniała. Jedni aktorzy żegnali się z produkcją, inni do niej dołączali, niektórzy pojawiali się na chwilę, jeszcze inni zostawali na lata. Aktorką, której serial przyniósł ogólnopolską rozpoznawalność, jest z pewnością Katarzyna Glinka, która od pierwszego odcinka wciela się w postać Kasi Górki. Choć serialowa Kasia co jakiś czas znika z serialu, to jest jedną z najsilniej kojarzonych z ''Barwami szczęścia'' postaci. Od samego początku z produkcją TVP związany jest także Krzysztof Kiersznowski, który gra Stefana Górkę, ojca Kasi. W obsadzie znalazła się także Sławomira Łozińska, wcielająca się w postać Barbary, najpierw Jakubik, potem Grzelak. Rolę jej męża, Zenka Grzelaka, odtwarza Jan Pęczek, zaś w gronie aktorów związanych z serialem od początku wymienić można również Zbigniewa Buczkowskiego, grającego Zdzisława Cieślaka.
Jako aktor z ''Barw szczęścia'' z pewnością rozpoznawany jest Marek Molak. Dla piosenkarza i aktora rola Huberta Pyrki stała się przepustką do kariery. Z ''Barwami szczęścia'' jest kojarzone również serialowe rodzeństwo Marka Molaka: Natalia Zambrzycka (występująca w roli Agaty Pyrki), Izabela Zwierzyńska (wcielająca się w Iwonę Pyrkę) oraz Olaf Kaprzyk (czyli Staś Pyrka). Dzięki ''Barwom szczęścia'' szerszej widowni znany jest również aktor teatralny i dubbingowy, Przemysław Stippa. W serialu wciela się w postać Władka Cieślaka, syna Zdzisława. Z kolei serialowy syn Władka, Kajtek, to również młody aktor kojarzony głównie z produkcją Telewizji Polskiej, Jakub Dmochowski. Rola piłkarza, Józefa Sałatki, który pojawił się w ''Barwach szczęścia'' po 10 latach od ich premiery, przyniosła z kolei rozpoznawalność Patrykowi Pniewskiemu. Trampoliną do kariery natomiast stał się serial dla Katarzyny Zielińskiej. W rolę Marty Walawskiej wcielała się od początku ''Barw szczęścia'', przez blisko 10 lat. Jej bohaterka zniknęła z serialu na zawsze, porwana i zamordowana przez szaleńca.
Aktorzy ''Barw szczęścia'' to nie tylko młodzi debiutanci, którym serial przyniósł rozpoznawalność i dalsze perspektywy kariery. Prócz Krzysztofa Kiersznowskiego, Sławomiry Łozińskiej i Zbigniewa Buczkowskiego, w serialu pojawili się, na dłużej bądź krócej:
W obsadzie serialu znaleźli się również: Ewa Ziętek, Lesław Żurek, Agnieszka Pilaszewska, Marzena Trybała, Edward Linde-Lubaszenko, Krzysztof Respondek, Agnieszka Wagner, Małgorzata Potocka, Dorota Segda, Joanna Moro, Aleksandra Popławska, Katarzyna Herman, Anna Dereszowska, Elżbieta Romanowska, Paweł Deląg, Olga Bończyk, Łukasz Nowicki, Emilia Krakowska, Sambor Czarnota i Cezary Żak.
Serial "Barwy szczęścia" to zdobywca czterech Telekamer, w tym najważniejszej, Złotej. Emitowany jest na antenie telewizyjnej Dwójki od 27 września 2007 roku. Początkowo akcja serialu skupiała się wokół ulicy Zacisznej i nowo budowanego osiedla "Pod Sosnami" w Warszawie. "Barwy szczęścia" rozpoczęły się od powrotu Kasi Górki z Londynu, gdzie przez sześć lat pracowała jako kelnerka topless. Kobieta zdecydowała się zamieszkać na osiedlu "Pod Sosnami", w pobliżu swych rodziców, od lat mieszkających na ulicy Zacisznej. Bohaterowie serialu to zarówno osoby znające się od lat, jak i nowi mieszkańcy osiedla. Prócz rodziny Górków, wśród głównych postaci serialu wymienić można rodzinę Pyrków (Marię i Romana wraz z piątką dzieci), Barbarę i Zenona Grzelaków, Zdzisława i Różę Cieślaków, a także Martę Walawską oraz rodziny Marczaków i Zwoleńskich. Wszyscy oni zmagają się z problemami dnia codziennego, ale i z prawdziwymi dramatami. W serialu pojawiają się tematy trudne, takie jak choćby rasizm, homofobia, przemoc w rodzinie czy choroby społeczne. Nie brak też tematu śmierci: Roman Pyrka umiera na zawał serca podczas akcji ratunkowej, Maria Pyrka-Złota ginie w wypadku samochodowym, zaś Marta Walawska zostaje uprowadzona i zamordowana przez szaleńca.