Jak wybrać dobrą nawigację do samochodu - podpowiadamy

Planujesz kupić nową nawigację samochodową, ale nie wiesz, jak wybrać najlepszą? Podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę!

Nie wyobrażasz sobie jazdy samochodem bez nawigacji? Dużo prowadzisz i chcesz być zawsze pewny drogi? Musisz więc zainwestować w odpowiedni sprzęt. Wiele osób coraz częściej zastępuje tradycyjną nawigację samochodową aplikacjami dostępnymi na telefon, ale niestety ma to swoje wady. Smartphonowa nawigacja jest często niedokładna i szybko "pożera" baterię telefonu. Lepiej więc zainwestować w coś innego. 

Nawigacja samochodowaNawigacja samochodowa / fot. pixabay

Na co zwracać uwagę podczas zakupu nawigacji samochodowej? 

Ekran 

Ekran to jedna z podstawowych kategorii, na których powinieneś się skupić. Tak naprawdę najważniejsze są cztery cechy ekranu:

  • jasność - wysoki poziom jasności gwarantuje nam lepszą widoczność w słońcu. 
  • przekątna - do samochodu osobowego wystarczy ekran o przekątnej 5 cali. Zwróć też uwagę na grafikę, jakość wyświetlania oraz przyjazność interfejsu. 
  • rozdzielczość - im wyższa rozdzielczość, tym widoczność szczegółów jest lepsza. 
  • dotykowy ekran - dotykowy ekran pozwoli ci na sprawniejszą obsługę urządzenia podczas jazdy. 

Dźwięk 

Jeśli używałeś już nawigacji samochodowej, to z pewnością wiesz, że dźwięk jest bardzo ważnym elementem. Jeśli jest on zbyt cichy lub zbyt głośny, może znacznie utrudniać ci korzystanie z urządzenia. Sprawdź więc tę funkcję przed zakupem. 

Mapy 

Dostępność i jakość map to chyba najważniejsza cecha dobrego GPSa. Zastanów się więc czy będziesz używać nawigacji tylko w Polsce czy też za granicą. Wiele urządzeń oferuje darmowe aktualizacje map oraz możliwość dokupienia poszczególnych map w razie potrzeby. Dodatkowymi cechami ułatwiającymi obsługę jest przełącznik widoku z 2D na 3D, informacje o ruchu drogowym oraz obliczanie najkrótszej lub najbardziej optymalnej trasy. 

Nawigacja - jak wybrać najlepsząNawigacja - jak wybrać najlepszą / fot. pixabay, materiały partnerów

Zaznaczanie punktów publicznych 

Sprawdź również, czy na mapach zaznaczone są użyteczne punkty jak stacje paliw, czarne punkty, hotele, bankomaty itp. To bardzo pomocna funkcja. 

Jakość uchwytów 

Dokładnie sprawdź też jakość oraz rodzaj uchwytów, które oferuje urządzenie. Unikniesz wtedy nieprzyjemnych wydarzeń jak odpadnięcie nawigacji w trakcie jazdy. 

Bluetooth 

Dobrze też, aby twoja nawigacja miała wbudowaną funkcję bluetooth. Wtedy możesz wykorzystać swojego GPSa jako system głośnomówiący, podłączając go do telefonu. 

Typ złączy

Warto, aby twoja nawigacja miała takie złącza jak port USB, mini USB oraz gniazdo audio, do którego możesz podłączyć słuchawki. 

Dodatkowe funkcje

Inne funkcje, które mogą okazać się przydatne, ale nie są obowiązkowe: 

  • Internet - dzięki podłączeniu do Internetu będziesz w stanie na bieżąco aktualizować mapy oraz sprawdzać informacje o trasie. 
  • odtwarzacz muzyki oraz wideo - ta funkcja umili ci podróż. 
  • wyświetlanie zdjęć - możliwość przeglądania zdjęć z karty SD. 

Powodzenia w zakupie nowej nawigacji samochodowej. Wybierz najlepszą! 

Więcej o: