Jak wybrać tanią i energooszczędną lodówkę

Planujesz kupić nową lodówkę i chcesz wybrać najlepszy model, który jest warty swojej ceny? Zobacz nasze wskazówki!

Lodówka to jednej z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Aby jednak spełniała swoją funkcję jak należy musi być nie tylko wystarczająco pojemna, ale też i energooszczędna. Bez sensu jest wydawać pieniądze na drogie sprzęty, które pożerają zbyt dużo prądu. Jak więc wybrać najlepszą lodówkę? Oto kilka wskazówek: 

Jak kupić dobrą lodówkęJak kupić dobrą lodówkę / fot. samsung.com, materiały partnerów

Klasa energetyczna

Dobra energooszczędna lodówka będzie działać z pełną sprawnością bez zużywania zbyt dużej ilości energii. Aby więc wybrać najlepszą lodówkę należy przede wszystkim zwrócić uwagę na klasę energetyczną, która informuje nas o rocznym zużyciu energii przez dany model. I tak: 

  • klasa A+++ - czyli lodówki o najniższym zużyciu prądu w skali rocznej. Pochłaniają około 170 kWh. To najlepszy wybór, jeśli chcesz mieć energooszczędną lodówkę. Niestety cena takich modeli może być dosyć wysoka. 
  • klasa A++ - zużycie 200 kWh. 
  • klasa A+ - 260 kWh. 
  • klasa A - lodówki tej klasy charakteryzują się niższą ceną, ale nadal są bardzo energooszczędne. Stanowią najczęstszy wybór. Zużywają około 320 kWh. 
  • klasa B - zużywają około 450 kWh i niestety nie będą dobrym wyborem mimo że ich cena jest atrakcyjnie niska. 
  • klasy od C do G - to lodówki starego typu. Zużywają bardzo dużo energii i zupełnie nie warto zwracać na nie uwagi. Koszt ich eksploatacji również jest bardzo wysoki. Jeśli posiadasz taki model w domu, to koniecznie wymień go na nowszy. 

Wielkość lodówki 

Wielkość lodówki ma nie tylko znaczenie dotyczące wystroju kuchni, ale także jeśli chodzi o oszczędzanie energii. Po co kupować wielką lodówkę, jeśli ma się małą rodzinę? Przykładowo dla czteroosobowej rodziny idealnym wyborem będzie dwudrzwiowa lodówka o klasie A++ lub A+. Dla osób samotnych lub dwuosobowych rodzin wystarczą mniejsze energooszczędne lodówki o klasie A

Lodówki energooszczędneLodówki energooszczędne / fot. aspicyperspective.com, materiały partnerów

Ustawienie lodówki 

Czy wiesz, że to gdzie stoi twoja lodówka również ma znaczący wpływ na to ile zużywa ona prądu? Nigdy więc nie umieszczaj lodówki blisko źródeł ciepła takich jak grzejniki, kuchenki czy kominki. Unikniesz w ten sposób płacenia większych rachunków.

Dodatkowe funkcje, które wpływają na energooszczędność 

Istnieje też szereg dodatkowych cech i funkcji lodówek, na które powinieneś zwrócić uwagę: 

  • odpowiednia wentylacja - w lodówce powinien znajdować się wentylator, który zapobiegnie przegrzewaniu się sprzętu. Wyrównuje on temperaturę i sprawia, że w lodówce nie ma wilgoci. 
  • oddzielne drzwi od zamrażalnika - modele lodówek jedno-drzwiowych są nietrafionym pomysłem, gdyż aby dostać się tylko do zamrażalnika musisz otworzyć całą lodówkę, a to sprawia, że zużycie energii jest o wiele większe. Lepiej więc wybrać lodówkę posiadającą oddzielny zamrażalnik. 
  • funkcja automatycznego rozmrażania - raz na jakiś czas trzeba rozmrażać lodówkę. Często niestety o tym zapominamy, a to źle wpływa na pracę urządzenia. Dobrze więc jeśli lodówka będzie posiadać funkcję automatycznego rozmrażania. 
  • regulacja temperatury i chłodzenia - dzięki tej funkcji możesz dopasować intensywność pracy lodówki zależnie od jej zawartości. 
Więcej o: