Jak nie dać się oszukać na zakupie kina domowego? Podpowiadamy

Planujesz kupić kino domowe, aby cieszyć się rodzinnymi seansami filmowymi? Zobacz, jak nie dać się oszukać!

Kino domowe to prawdziwa gratka dla fanów sztuki filmowej. Jeśli chcesz urządzić sobie rodzinny seans albo planujesz oglądać mecze lub filmy z kumplami, to zakupienie kina domowego może okazać się dobrym pomysłem. Jednak, jak wybrać dobre kino domowe bez wyrzucania pieniędzy w błoto? Oto kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę: 

Rodzaje kin domowych 

Kino domowe może występować w gotowym zestawie albo jako poszczególne części, z których kompletujesz swój zestaw. Jeśli dobrze znasz się na elektronice i parametrach poszczególnych urządzeń, to możesz sam stworzyć własne kino domowe. Jeżeli jednak nie orientujesz się w nowinkach technologicznych, to lepiej postawić na gotowe zestawy.

Kino domoweKino domowe / fot. jbirdny.com, materiały partnerów

Z czego składa się kino domowe? 

Zestaw składa się najczęściej z: 

  • odtwarzacza Blue-Ray lub DVD
  • amplitunera
  • kompletu głośników o mocy co najmniej 5.1. 

Na co zwracać uwagę podczas wyboru kina domowego? 

Amplituner 

Jest najważniejszym elementem całego zestawu. Jeśli nie będzie dobrze działać, to cały efekt nie będzie spełniać naszych oczekiwań. Amplituner posiada zazwyczaj kilka wejść i wyjść audio, dekodery (im więcej tym lepiej) oraz procesor regulujący barwę i ton dźwięków. Odpowiada więc za to, co słyszymy. 

W amplitunerze najważniejsza jest moc skuteczna, czyli RMS wyrażona w watach. Podczas wyboru należy się kierować zasadą - 20 m2 = 400 RMS. Każde dodatkowe 5 m2 to 50 RMS więcej. 

Głośniki 

Jeżeli kupujesz gotowy zestaw kina domowego, to kieruj się przede wszystkim wielkością głośników, aby móc je dopasować do pomieszczenia. Zestawy zawierają zazwyczaj takie głośniki jak: 2 przednie i 2 tylne głośniki, głośnik centralny oraz subwoofer, który odpowiada za niskie tony. Moc głośników przeważnie wynosi 5.1, ale oczywiście możesz też zainwestować w te o większej mocy jak 7.1 lub więcej, ale wtedy trzeba będzie dokupić więcej głośników, które zajmują miejsce w pokoju. Do małych i średnich pomieszczeń spokojnie wystarczy moc 5.1. Odpowiednie ustawienie głośników w pomieszczeniu z pewnością da oczekiwany efekt. 

Jeśli sam komponujesz swój zestaw, to koniecznie pomyśl o funkcji bezprzewodowej. Wtedy bez problemu rozstawisz głośniki tak, jak chcesz i nie będziesz musiał się martwić o podłączanie. 

Kino domowe - jak wybraćKino domowe - jak wybrać / fot. simplyfutbol.com, materiały partnerów

Kable 

Rodzaj kabli może wpłynąć na jakość przesyłanego dźwięku. Najlepsze są te wykonane ze złota lub platyny, ale oczywiście ich cena może przerażać. Jeśli zależy ci na dobrym dźwięku, to postaw na kable ze srebrna albo na dużo tańsze kable z miedzi oznaczone symbolem 6N (najmniej zanieczyszczona miedź). 

Czy warto inwestować w wzmacniacz? 

I tak i nie... W zasadzie amplituner doskonale dba o jakość dźwięku, ale jeżeli zależy ci na jeszcze lepszym i głośniejszym efekcie, to możesz dodatkowo wyposażyć się w wzmacniacz. Jednak dla oglądania filmów i możliwości poczucia się jak w sali kinowej spokojnie wystarczy sam amplituner. 

Bezprzewodowe kino domowe - czy warto? 

Niektórych przerażają kable, dlatego decydują się na bezprzewodową wersję kina domowego. To świetny pomyśl, ale trzeba się liczyć z tym, że jakość dźwięku może być znacznie gorsza. Przed zakupieniem, wypróbuj!