Znów szalona huśtawka temperatur. Znamy pogodę na Wielkanoc

Pogoda zmienną jest - potwierdzają przewidywania meteorologiczne na ten tydzień. Po słonecznym weekendzie czeka nas nagłe ochłodzenie. Dopiero co prognozy wskazywały, że w Wielkanoc będzie gorąco. A teraz? Trudno się połapać, ale doświadczony synoptyk spieszy z pomocą.

Pogoda w Polsce już od poniedziałku zacznie się zmieniać. W połowie tygodnia przyjdzie ochłodzenie - to wpływ zimnego powietrza, napływającego do nas z północy. W Skandynawii jest obecnie bardzo mroźno. Panują temperatury bliskie -30 st. C. U nas nie będzie na szczęście aż tak zimno.

Pogoda na cały tydzień

Ale po kolei. Prognozy na poniedziałek przewidują opady deszczu na północy, północnym wschodzie i północnym zachodzie kraju.

We wtorek opady obejmą cały kraj. Temperatury maksymalne od poniedziałku do piątku będą wahać się od 2 do 12°C.

Najcieplejszą pogodą będą cieszyć się mieszkańcy zachodniej i południowej Polski. Najzimniej zaś będzie na wschodzie.

Temperatury maksymalne wg IMGW w kolejnych dniach:

- wtorek - od 1 st. C, 3 st. C na północnym wschodzie i na Pomorzu Wschodnim, 5 st. C, 7 st. C w głębi kraju do 8 st. C na południu,
- środa - od 0 st. C na Suwalszczyźnie i na Kaszubach, 6 st. C w centrum do 9 st. C na południowym zachodzie,
- czwartek - od 4 st. C, 7 st. C na północnym wschodzie do 8 st. C, 12 st. C w pozostałej części kraju, 
- piątek - od 5 st. C na północnym wschodzie, 6 st. C, 9 st. C w głębi kraju do 10 st. C na południu, 
- sobota - od 1 st. C na Suwalszczyźnie, 6 st. C, w centrum do 12 st. C na południowym wschodzie.

W sobotę i w nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie ma być duże, możliwe będą opady deszczu, a na północy i północnym wschodzie pojawi się deszcz ze śniegiem. Prognozy pogody dzień Niedzieli Wielkanocnej jeszcze nie podano. 

Pogoda na Wielkanoc

Prawdę mówiąc pogoda na Wielkanoc to nadal jedna wielka niewiadoma - przyznają eksperci. Meteorolog Tomasz Wasilewski na swoim Twitterze przytacza prognozy niemieckie i norweskie na Niedzielę Wielkanocną. W jednych widać 1 st. C i deszcz ze śniegiem dla Warszawy, w drugich: 18 st. C i słońce. 

Jak tłumaczył na antenie TVN24, "jest taki moment na przełomie marca i kwietnia, że dwie bardzo różne pogody ze sobą sąsiadują i nieraz wystarczy kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów w położeniu jakiegoś frontu, żeby była zupełnie inna pogoda". 

Synoptyk przyznał, że kiedy trudno dokładnie przewidzieć pogodę na najbliższe dni, a wskazania modeli są różne, bardzo ważne jest doświadczenie prognozującego pogodę. Według Wasilewskiego w Wielkanoc możemy spodziewać się maksymalnie 10 st. C, a większe ocieplenie przyjdzie dopiero po świętach.

O możliwych opadach śniegu informuje z kolei portal Meteoprogoza. "W Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny lokalnie możemy mieć lokalnie sporo śniegu" - podaje. 

Więcej o: