Kłusownicy zabili samicę nosorożca dla 1 cm rogu. Weterynarze usunęli go wcześniej, by ją chronić

Bella została zabita przez kłusowników 27 czerwca. Osierociła 16-miesięczne młode.

Weterynarze chcieli chronić Bellę przed kłusownikami. Dlatego zdecydowali się na obcięcie jej rogu. Dwa tygodnie temu wykonano profesjonalną operację na samicy nosorożca - róg został usunięty, zwierzę wróciło do rezerwatu przyrody Kragga Kamma w Republice Południowej Afryki. Wszystko na nic. Kłusownicy zabili nosorożca dla 1 cm rogu, który pozostał po zabiegu weterynaryjnym.

Ciało Belli znaleziono na terenie rezerwatu w miniony czwartek.

Odcięto jej ten jeden ostatni centymetr rogu, który zostawili jej weterynarze po zabiegu, który miał ocalić jej życie. Nieopodal ciała samicy znaleziono jej młode, Tanka, który wzywał matkę. Również był ranny, Bella prawdopodobnie odepchnęła go, kiedy została zaatakowana przez kłusowników.

Znalazła go jedna z opiekunek rezerwatu, Ayesha Cantor. Nagranie, na którym słychać piski malucha w środku nocy, naprawdę łamie serce:

Bella była mamą czwórki cieląt. Osierocony Tank jest najmłodszym z nich. Po śmierci mamy dołączył do innego dorosłego nosorożca, Chucka, który również kilkanaście dni temu przeszedł operację odcięcia rogu. Młode wciąż powinno być na mleku matki, teraz musieli się nim zająć opiekunowie parku.

Odcięcie rogu sposobem na kłusowników

Profilaktyczne odcięcie rogu u nosorożca ma być sposobem na zniechęcenie kłusowników. Dla nich róg jest jedynym i najcenniejszym łupem - zostawiają ciało nosorożca nietknięte, odcinając tylko róg od martwego zwierzęcia. Dlatego od kilku lat pracownicy rezerwatu Kragga Kamma wraz z weterynarzami prowadzą akcje odcinania rogów kolejnym dorosłym osobnikom.

Robią to bezboleśnie dla zwierzęcia. Jest ono usypiane, zaś sam róg nie jest unerwiony i jego odcięcie nie sprawia nosorożcowi dyskomfortu.

Niestety, jak widać po przypadku Belli, nie jest to 100 procentowa ochrona przed zabójcami zwierząt.

Róg nosorożca tak cenny, że nie podaje się jego ceny

Róg nosorożca może kosztować setki tysięcy dolarów. Ile dokładnie? Obrońcy zwierząt proszą, żeby nie podawać znalezionych w sieci cenników. Ma to zniechęcić kolejnych kłusowników. Jednak oferowane w internecie sumy za jeden róg tego zagrożonego wyginięciem zwierzęcia naprawdę zwalają z nóg. Im mniej na świecie zostało nosorożców, tym cenniejsze stają się ich rogi.

Populacja nosorożców afrykańskich jest chroniona przez grupy ochotników. Nosorożce są obrączkowane, wszczepia się im geolokalizujące chipy. Kłusownicy, polując na te zwierzęta, wystawiają się na ogromne ryzyko. Większość krajów, w których występują dzikie nosorożce, zakazało kłusownictwa, a na złapanych kłusowników czekają naprawdę surowe kary finansowe jak również kary kilkuletniego więzienia.

Do czego wykorzystywany jest róg nosorożca

Nosorożce swoich rogów używają do obrony. A człowiek? Wszystko rozbija się o medycynę naturalną. Sproszkowany róg nosorożca jest szczególnie ceniony przez szamanów i domorosłych medyków na całym świecie. Tabletki ze sproszkowanym rogiem nosorożca polecane są na wszystkie bolączki - na raka, katar, dla umierających, ale również stosuje się je jako narkotyk, lek na kaca i suplement diety.

Więcej o:
Komentarze (42)
Kłusownicy zabili samicę nosorożca dla 1 cm rogu. Weterynarze usunęli go wcześniej, by ją chronić
Zaloguj się
 • supermarjan

  Oceniono 31 razy 27

  wieszać!!!
  tych i wszystkich w lancuszku dostaw.
  sa kraje gdzie sie wiesza za minimalne ilosci narkotykow.
  wiec da sie! mozna wiec i za to.

 • pachikun

  Oceniono 20 razy 18

  chinczycy za zabicie pandy daja w czape. Poniewaz jest to ryzyko kraje afrykanskie powinny ustanowic podobny wyrok czapa za zabicie nosorozca oraz edukacja miejscowych i pomoc materialna, jest to jedyna droga innaczej juz niedlugo nosozce bedziemy mogli ogladac w ZOO albo na filmach.

 • rattus-rattus

  Oceniono 19 razy 17

  To jedyny przypadek, który usprawiedliwia bezwarunkową karę śmierci dla wszystkich, którzy biorą w tym udział: kłusowników, handlarzy i posiadaczy/konsumentów. I wykonanie jej powinno być w miarę bolesne dla winnych.

 • patatajmiauhau

  Oceniono 17 razy 15

  Żeby szlag chińczyków i im podobnych, za ich zabobony trafił, albo lepiej niech tym co stosują preparaty z rogów nosorożców kuśki boleśnie a skutecznie odpadną i analogicznie z innymi „preparatami” odzwierzęcymi.
  Tyczy się to także naszych „uzdrowicieli” szczególne z Kieleckiego, tych od psiego smalcu i podobnych panaceów. Amen.

 • wrobelek_elemel

  Oceniono 17 razy 15

  A u nas lepiej ? Paniusie muszą mieć futra, a tłusty krul Klechistanu im błogosławi. Lisy piszczą w klatkach.

 • czechy11

  Oceniono 16 razy 14

  Chory świat chora cywilizacja. Niedługo nic nie zostanie. Zwierzęta trzeba okaleczać aby je chronić. Tragiczne to

 • sselrats

  Oceniono 12 razy 12

  Rogi to trzeba klusownikom odcinac.

 • zelenyles

  Oceniono 12 razy 12

  ludzie to największa zakała tej Ziemi do niczego nie potrzebna ! i klepanie że pan Bóg stworzył ludzi na własne podobieństwo to lichy kit.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX