Premier Mateusz Morawiecki w Sandomierzu rozpoczyna kampanię samorządową Prawa i Sprawiedliwości: "sam negocjowałem przystąpienie do UE". Leszek Miller odpowiada

Mateusz Morawiecki w zeszłą niedzielę przybył do Sandomierza, gdzie spotkał się z sympatykami Prawa i Sprawiedliwości. Tym samym oficjalnie rozpoczął kampanie samorządową PiS. Premier stwierdził że "sam negocjował przystąpienie do UE". Leszek Miller, który podpisał Traktat Akcesyjny nie zwlekał z odpowiedzią.

Podczas wizyty w Sandomierzu, gdzie w zeszłą niedzielę odbyła się inauguracja kampanii samorządowej PiS, premier Mateusz Morawiecki powiedział:

Szanowni państwo, ja sam negocjowałem przystąpienie do UE 20 lat temu, i doskonale wiem, jak w UE negocjuje się najlepsze transakcje.

Na te słowa zareagował Leszek Miller, który w 2003 podpisał Traktat Akcesyjny, odpowiadając premierowi Morawieckiemu na Twitterze:

Nic Pan nie negocjował. Proszę choć poczekać do czasu, kiedy umrę.

Premier Mateusz Morawiecki a jego udział w negocjacjach z Unią Europejską

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, możemy przeczytać oficjalny biogram premiera Mateusza Morawieckiego:

W 1998 r. został Zastępcą Dyrektora Departamentu Negocjacji Akcesyjnych w Komitecie Integracji Europejskiej i był członkiem grupy negocjującej przystąpienie Polski do Unii Europejskiej (Bankowość i Finanse).

Premier Mateusz Morawiecki miał w 1998 roku 30 lat.

Wypowiedź Mateusza Morawieckiego w Sandomierzu - komentarze

Komentujący słowa premiera zwracają uwagę na to, że określenie "sam" w wypowiedzi Mateusza Morawieckiego mogło być po prostu podkreśleniem, że w projekt zaangażowany był osobiście, a nie że jako jedyny go prowadził.

Przeciwnicy premiera podkreślają jednak, że sformułowanie "sam negocjował" to nadużycie, bowiem rola Mateusza Morawieckiego w negocjacjach nie była tak duża. Dodają, że jest to kolejny przykład próby "zmiany historii" przez Prawo i Sprawiedliwość.

Przypominamy, że wybory samorządowe 2018 odbędą się w następujących terminach:

  • I tura  21 października
  • II tura 4 listopada
Więcej o: