Odkopano statek z V wieku wraz z ładunkiem. Jest w świetnym stanie

Cenne znalezisko zostało odkopane podczas budowy węzłowej stacji metra. Archeolodzy znaleźli bizantyjską łódź z V wieku naszej ery, załadowaną dziesiątkami ceramicznych naczyń. Zachowała się nawet ich zawartość.

Prace nad stacją w Yenikapi ciągną się od 2004 roku. Czemu? Budowa trwa w miejscu, w którym znajdował się dawniej port Teodozjusza, działający pomiędzy V i X wiekiem naszej ery. Praktycznie każdy metr sześcienny ziemi skrywa tam bezcenne skarby.

Do tej pory w Yenikapi odnaleziono już 35 wraków statków, jednak ten jest pierwszym tak dobrze zachowanym. Ma ok. 16 metrów, a jego pokład wypełniony jest naczyniami. Najpewniej była to jednostka kupiecka.

Ponieważ wrak przez ponad tysiąc lat leżał pod warstwą mułu, archeolodzy byli w stanie precyzyjnie określić zawartość naczyń - statkiem przewożono m.in ryby, migdały, orzechy laskowe, oliwki i brzoskwinie.

Pełne wydobycie statku zajmie co najmniej kilka miesięcy, po raz kolejny odsuwając w czasie moment oddania do użytku stacji węzłowej.

Zdaje się jednak, że mieszkańcy porzucili nadzieje na szybkie zakończenie budowy: od 2004 roku port Teodozjusza "wyrzucił z siebie" już ponad 40 tys. zabytków , a ich liczba bynajmniej nie maleje.

Najlepsze cytaty z marszałka Józefa Piłsudskiego. Pikantne! >>

Więcej o: