Silne wybuchy na Słońcu. Zorze będą widoczne w Polsce [WIDEO]

Taka okazja nie zdarza się zbyt często. W ciągu trzech najbliższych dni będziemy mieli okazję zaobserwować zorze polarne na północy Polski. Wszystko przez dwa silne wybuchy na Słońcu. NASA wychwyciła ich ślady w nocy z 6 na 7 września.

Wybuchy klasy M5.3 i X2.1 są jednymi z najsilniejszych w ostatnich latach. Jako, że nastąpiły w obszarze numer 1283, znajdującym się blisko środka tarczy słonecznej, wyrzucona w przestrzeń kosmiczną materia skieruje się w stronę Ziemi.

 

Może to oznaczać przejściowe zakłócenia w pracy satelitów telekomunikacyjnych i zakłócenia fal radiowych. Na kataklizm się jednak nie zapowiada, a co najważniejsze: dzięki wybuchom w wielu miejscach globu będzie możliwe zaobserwowanie zorzy polarnej.

Poszczęściło się także Polsce - na północy kraju w dniach 8-10 września mogą być widoczne "światła północy". Aby zwiększyć swoje szanse na zobaczenie zorzy, warto udać się w środku nocy poza miasto - inaczej blask latarni skutecznie uniemożliwi obserwację.

 

Aktywność zórz polarnych możemy sprawdzić na stronie NOAA . Jeżeli na obszarze naszego kraju będzie ona wynosiła w danym momencie 9 lub 10, warunki będą idealne.

Piękne fotografie rosyjskiego kosmonauty. 34 niesamowite zdjęcia z orbity >>

Więcej o: