Wyścig z czasem. Złamana noga i cztery dni czołgania się przez pustynię

64-letni Amos Richard na wycieczkę do Narodowego Parku Canyonlands w USA upadł na dno kanionu z wysokości trzech metrów i złamał nogę. Rozpoczął się wyścig o życie.

Richard do wycieczki w okolice Maze, najniebezpieczniejszej części Parku Narodowego Canyonlands przygotował się fatalnie. To, że planował tylko jednodniowy pobyt nie usprawiedliwia jego nieostrożności - nie wziął ze sobą mapy, ani ciepłych ubrań na wypadek, gdyby musiał spędzić noc na pustyni. Na szczęście pamiętał o wzięciu pięciu litrów wody i dwóch batonów energetycznych.

Strona Parku Narodowego Canyonlands ostrzega przed samodzielnym zapuszczaniem się w Maze. Według nie jest to ''Najmniej dostępny obszar Canyonlands. Ze względu na jego oddalenie i trudne szlaki, podróż do Maze wymaga więcej czasu i większej samowystarczalności. Odwiedzający rzadko spędzają w Maze mniej niż trzy dni, a tereny te są tak wielkie, że mogą dostarczyć atrakcji na całotygodniową wycieczkę.''

Zgodnie z zapewnieniami twórców strony, choć wbrew swoim oczekiwaniom, Amos Richard spędził na pustyni cztery dni. Podczas upadku na dno wąskiego kanionu złamał nogę, ból nie pozwalał mu chodzić. Wiedząc, że jeśli nie znajdzie szybko pomocy, umrze z pragnienia, ruszył w drogę powrotną, czołgając się po piasku i skałach. Mimo heroicznego wysiłku, nie miałby szans na przetrwanie, gdyby przypadkowo nie natknął się na jego ślad powietrzny patrol strażników parku. Kiedy zobaczyli z helikoptera porzucone przez Richarda obozowisko, rozpoczęli poszukiwania.

Zagubionego turystę zawieziono do szpitala, gdzie opatrzono jego nogę i nawodniono organizm. Ratownicy odnaleźli go w Little Blue John Canyon - dokładnie w tym samym miejscu, gdzie w 2003 został uwięziony Aaron Ralston, podróżnik, którego historia została przedstawiona w filmie ''127 godzin'' . Richard miał szczęście - popełnił te same błędy co Ralston, ale tym razem obyło się bez amputowania złamanej nogi.

Leila Lopes z Angoli wybrana nową Miss Universe [ZDJĘCIA] >>>

Więcej o: