18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Facebook cenzuruje słynnego, XIX-wiecznego malarza [18+]

Twórczość znanego, XIX-wiecznego malarza realisty, okazała się dla Facebooka, hmm, zbyt realistyczna. A mowa tu o urodzonym w 1819 r. Gustave Courbecie i jego ?Pochodzeniu świata?. Jednym z najsłynniejszych eksponatów paryskiego Musée d'Orsay, często pokazywanym w podręcznikach.

W sumie, to dość pocieszające, że w dzisiejszym, postnowoczesnym świecie XIX-wieczne dzieło sztuki może jeszcze wywołać takie emocje. Ale po kolei.

O wciąż wielkiej sile "Pochodzenia świata" przekonał się ostatnio malarz i performer Matthew Weinstein, który zamieścił reprodukcję obrazu na swoim profilu na Facebooku. Naturalistyczne przedstawienie kobiecej waginy wstrząsnęło facebookowymi cenzorami tak bardzo, że nie tylko usunęli je ze strony, ale też, na wszelki wypadek, zablokowali konto Weinsteina.

A to nie pierwszy raz. Wcześniej Facebook zawieszał konta m.in. za:

- zdjęcia pomalowanych piersi po masektomii, opublikowane w ramach akcji walki z rakiem piersi

- fotografię przedstawiającą gejowski pocałunek

- a nawet: zdjęcia (nagich) posągów z czasów starożytnej Grecji i Rzymu

W przypadku Weinsteina i obrazu Courbeta, pracownicy serwisu zreflektowali się dość szybko. Dostęp do konta został przywrócony, a sam artysta dostał maila z przeprosinami. Krista Kobeski wyjaśniła, że reprodukcja "nie łamała regulaminu" i została "błędnie usunięta". I tyle.

Niezwykłe obrazy Olega Shuplyaka. Co widzisz? [ZDJECIA]>>

Zwierzęta na dłoniach. Zobacz niesamowite prace Guido Daniela [ZDJĘCIA] >>

Więcej o: