Kandydat na prezydenta USA: Polska jednym z największym zagrożeń Ameryki?

Rick Santorum ubiega się o nominację prezydencką z ramienia Partii Republikańskiej. Podczas wystąpienia w stanie New Hampshire , nazwał Polskę ''największym zagrożeniem dla USA obok Iranu i islamskich terrorystów'' - pisze portal wp.pl, powołując się na Norweską Agencję Prasową NTB.

Rick Santorum z Lechem Wałęsą, z Michele Bachman... Zobacz zdjęcia>>>

Choć w Ameryce kontrowersyjną wypowiedź Santoruma pominięto milczeniem, zainteresował się nią norweski dziennik ''VG''. Jego dziennikarze próbują odgadnąć, o co chodziło amerykańskiemu senatorowi.''Może pomylił Polskę z Węgrami. A może chodziło o Pakistan, zaczynający się na tę samą literę co Polska?''

Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Autorzy bloga ''Biały Domek'' zajrzeli do norweskich serwisów informacyjnych, aby sprawdzić, co dokładnie powiedział Santorum. Okazało się, że Polskę tuż obok terrorystów umieścił nie sam Santorum, ale duński dziennikarz , który był obecny podczas konferencji, ale słowa senatora zanotował mało dokładnie. Na jego relację powoływało się kilka norweskich gazet, a w dalszej kolejności - wp.pl.

Trzeba jednak przyznać, że republikański polityk wspomniał o Polsce, choć w innym kontekście. W swojej przemowie wymienił nasz kraj wśród państw ''z którymi według niego Obama powinien obchodzić się w bardziej efektywny sposób'' . O co tym razem chodzi?

Santorum stwierdził, że USA powinno prowadzić bardziej restrykcyjną politykę wobec Polski z powodu braku zgody naszych władz na umieszczenie w Polsce tarczy antyrakietowej . Niestety, nikt nie podpowiedział mu, że decyzję o rezygnacji z tarczy podjęła administracja Baracka Obamy.

Koniec końców, okazało się, że zamiast jednego przejęzyczenia mamy do czynienia z dwoma grubymi wpadkami: duńskiego dziennikarza, któremu miesza się tarcza z terroryzmem i senatora, który zamiast skorzystać z okazji do skrytykowania Obamy, zupełnie niepotrzebnie naraził się Polakom.

Niektóre myśliwce Spitfire były... różowe. Dlaczego? Wiemy i powiemy! [FOTO]

20 fotografii na 20-lecie WOŚP. Zobacz wszystkie finały! [FOTO] >>

Więcej o: