Kto jest inteligentniejszy: konserwatyści czy lewicowcy? Naukowcy zbadali

Prawicowcy są mniej inteligentni niż lewicowcy, a ludzie, którzy nie byli zbyt bystrzy w dzieciństwie, gdy dorosną, stają się rasistami i homofobami - wynika z badań kanadyjskich naukowców opublikowanego w ''Psychological Science''.

Badania objęły 15 tysięcy osób. Porównywano w nich poziom inteligencji za młodu z poglądami politycznymi tych samych ludzi po latach. Dostrzeżono korelację pomiędzy niską inteligencją dzieci a nachyleniem prawicowym. Według hipotezy naukowców można to tłumaczyć ich potrzebą bezpieczeństwa.

- Zdolności poznawcze są ważne w procesie kształtowania się naszego odbioru innych ludzi i otwartości na nich - twierdzą naukowcy.

Kanadyjscy badacze wykorzystali kwestionariusze, które w 1958 i 1970 r. wypełniły dziesięcio- i jedenastolatki z Wielkiej Brytanii. Po latach odnaleziono ich, by sprawdzić, jaki jest ich światopogląd. Pytano np. czy zgadzają się z twierdzeniami takimi jak: ''nie mam nic przeciwko pracy z ludźmi innej rasy'' albo ''przestępcy powinni być surowiej karani'', a także: ''szkoły powinny uczyć posłuszeństwa wobec autorytetów''.

Wynikiem badań było stwierdzenie ''silnej korelacji'' pomiędzy niskim poziomem inteligencji dzieci i dorosłych a podzielanymi przez nich poglądami.

- Oczywiste jest jednak, że nie wszyscy konserwatyści są uprzedzeni i nie wszyscy uprzedzeni są konserwatystami - zastrzegają naukowcy.

Nie znając szczegółów tego badania, trudno orzec, czy wyniki są wiarygodne i w jakim stopniu były inspirowane przez sprytnych lewicowców. Za to dużo łatwiej uwierzymy w badania dowodzące, że prawica jest dużo piękniejsza od lewicy .

Zobacz polityków, którzy pokazali klatę>>

Rutkowski gwiazdą Facebooka! Internauci śmieją się z detektywa >>

Więcej o: