Atak pająka sprzed stu milionów lat. Idealnie zachowany w bursztynie

Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie. Ich zdaniem, jest to jedyne tego typu znalezisko na świecie.

Z ogłoszonego wczoraj raportu można dowiedzieć się, że niesamowity bursztyn pochodzi z obszaru Doliny Hukawng w Mjanmie.

Młody pająk zamierzał urządzić sobie posiłek z osy, ale nie zdążył - opowiada prof. George Poinar - Samiec osy został uwięziony w pajęczej sieci, to był jego największy koszmar, który nigdy się nie skończył.

W tym wypadku drapieżnik szybko sam stał się ofiarą ściekającej z drzewa żywicy. Zdaniem naukowców do tej dramatycznej sytuacji doszło od 97 do 110 milionów lat temu. Był to okres Kredy, a połacie kontynentu przemierzały jeszcze dinozaury.

Choć pierwsze pająki pojawiły się na ziemi około 200 milionów lat temu, najstarsza, zachowana w żywicy pajęcza sieć ma 130 milionów lat. Naukowcy podkreślają, że opisywane znalezisko jest wyjątkowe. Zarówno ze względu na wiek, jak na sytuację, którą przedstawia. Nigdy wcześniej nie odnaleziono bursztynu, w którym uchwycony byłby moment tuż przed pajęczym atakiem.

Więcej o: