To już koniec ery Świebodzina? W Rosji powstanie największy pomnik Jezusa na świecie

Gruziński rzeźbiarz Zurab Cereteli znany m.in. ze stworzenia gigantycznego pomnika Piotra Wielkiego w Moskwie, znów planuje zbudować kolosa. Tym razem ma to być wielki monument przedstawiający Jezusa. Czyżby świebodziński rekord miał tak szybko pójść w zapomnienie?

Mimo tego, że sama figura Jezusa będzie tej samej wielkości co Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie (liczony bez trzymetrowej korony), to rosyjska wersja będzie stała na 50-metrowym piedestale z brązu (dla porównania, świebodziński kopiec ma zaledwie 16,5m). 33-metrowa figura Chrystusa, symbolizująca lata jakie Jezus przeżył na ziemi, w połączeniu z cokołem da razem 83-metry. Ma to być największa tego typu rzeźba na świecie.

Certeliemu zarzuca się, że jego wersja monumentalnego Jezusa będzie bardzo podobna do słynnego Pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio.

- W Rio de Janeiro Jezus błogosławi Brazylijczyków. Ręce mojego Chrystusa będą zwrócone do ludzi - powiedział Cereteli.

Rzeźbiarz powiedział, że pomnik zostanie stworzony dla Soczi i prawdopodobnie stanie w Dolinie Imereti.

- Nie mogę brać udziału w Igrzyskach Olimpijskich, ale będę uczestniczył w tym jako artysta - dodaje Cereteli.

Obecnie do miana największego pomnika przedstawiającego Jezusa pretenduje kilka rzeźb, jednak do tej pory nie ustalono jakie warunki powinien spełniać taki monument. Spory w tej sprawie dotyczą wielkości nie tylko samych figur, ale także postumentów, na których stoją.

Macie wolną chwilę? Zajrzyjcie na nasz profil na Facebooku >>

Więcej o: