Wybito pamiątkowy medal dla papieża Franciszka. Z błędem. Zamiast "Jezus" napisano... [ZOBACZ]

Medal miał upamiętniać pierwszy rok pontyfikatu papieża Franciszka, jednak cała partia, 6 tys. egzemplarzy została wycofana z obrotu. Wszystko przez jedną, małą literówkę.

Oficjalne rocznicowe medale wybiła na na życzenie Watykanu włoska mennica państwowa. Na obramowaniu rewersu monety znajduje się motto wybrane przez nowego papieża, słowa z komentarza świętego Bedy Czcigodnego: Vidit ergo Iesus publicanum, et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi, Sequere me ( Jezus ujrzał celnika, a ponieważ go umiłował, wybrał go, i powiedział mu: Pójdź za mną).

Niestety popełniono błąd w, musimy to przyznać, dość istotnym słowie. Zamiast Jezusa wygrawerowano imię "Lezus" . Wpadkę zauważono dopiero po sprzedaniu pierwszych sztuk, ale Watykan zdecydował, że należy wycofać całą partię medali. W sumie powstało ich sześć tysięcy z brązu, ze srebra i złota.

OMNIROMA/

OMNIROMA/

Autorką projektu niefortunnej monety jest włoska artystka Mariangela Crisciotti. Na awersie znajduje się postać Franciszka w geście błogosławieństwa.

Macie wolną chwilę? Zajrzyjcie na nasz profil na Facebooku >>>

Więcej o: