Jak wypadają Polacy w sondażu europejskich sympatii?

Przeprowadzone wśród kilkuset Europejczyków badania wykazały, że przedstawiciele różnych nacji darzą się większą sympatią, gdy się lepiej poznają. Wyjątkiem są Brytyjczycy, którzy, jako jedyni, tracą przy bliższym poznaniu. A co z Polakami?

Eksperyment zorganizowano w Brukseli. Badacze zaprosili na weekend 362 obywateli z 27 krajów Unii Europejskiej. Zaraz po przybyciu zapytano ich o sympatię, jaką darzą (bądź nie) Polaków, Niemców, Włochów, Brytyjczyków i Hiszpanów.

To samo pytanie zadano wszystkim po spędzonym wspólnie weekendzie. Socjologowie zastanawiali się, które nacje najbardziej zyskują przy bliższym poznaniu i czy któreś na nim tracą. Okazało się, że najpopularniejsi są obywatele Hiszpanii - 78,6 proc. uczestników eksperymentu zadeklarowało dla nich sympatię. Na ostatnim miejscu byli Polacy. Dostaliśmy tylko 67 procent głosów.

Możemy pocieszać się przykładem Brytyjczyków, którzy na początku mieli 70,3 proc. głosów sympatii. Po wspólnym weekendzie współczynnik ten spadł do 68 procent! - Byłbym ostrożny i nie wyciągałbym z wyniku Brytyjczyków zbyt daleko idących wniosków. Różnica nie była zbyt duża. Ale była - powiedział profesor James Fishkin, współorganizator badań.

Więcej o: