Dom spokojnej, zwierzęcej, starości

Goryl uprawiający aerobik i leopard cierpiący na artretyzm, czyli zwierzęcy dom spokojnej starości.

ZOO w Chicago opiekę nad swoimi zwierzętami traktuje bardzo poważnie . Dlatego zorganizowany został specjalny program dla zwierząt, które nie są już najmłodsze.

JoJo to potężny, 230-kilogramowy goryl. Ma obecnie 28 lat. Na wolności uznany byłby już za starego, w ZOO dożyje nawet pięćdziesiątki. Jego głównym zajęciem jest aerobik , który ma go utrzymać w formie. Oczywiście JoJo trenuje tylko wtedy, kiedy ma na to ochotę- nie można zmusić tak potężnego zwierzęcia do zrobienia czegokolwiek, na co ono samo nie ma ochoty. Zdarza się, że trening jest zbyt męczący , JoJo siada wtedy w kącie swojej klatki, aby złapać oddech. Za dobrze wykonane ćwiczenia staruszek dostaje w nagrodę jedzenie, głównie zdrowe dla niego warzywa.

Starsze zwierzęta mają często problemy podobne do tych, przed którymi stają ludzie. May, 11-letni lisek cierpi z powodu wypadania włosów, Marta, 18-letni leopard ciężko choruje na artretyzm, a Wirginia, potężna foka traci wzrok. Wszystkie te zwierzęta są całkowicie zależne od pomocy pracowników ZOO, którzy między innymi muszą dbać o podawanie im lekarstw.

Zwierzęta żyjące na wolności cały czas muszą walczyć o przetrwanie , podczas gdy opiekują się nimi ludzie całe ciśnienie z tym związane znika. Trudno im jest się utrzymać w formie fizycznej, jeśli jej po prostu nie potrzebują.

Więcej o: