Jak zarobić na 100 miliardach dolarów?

Banknoty o nominale 100 mld dolarów zimbabweńskich są warte mniej niż papier, na którym je wydrukowano. Chyba że trafią na aukcję na eBay - pisze we wtorek "Spiegel" w wydaniu internetowym.  

Z powodu szalejącej inflacji na poziomie 2,2 mln proc. banknot stumiliardowy nie wystarcza w Zimbabwe nawet na kromkę chleba.

Absurdalna liczba zer przy operacjach pieniężnych uniemożliwia też korzystanie z bankomatów i utrudnia pracę programom rachunkowym, nieprzystosowanym do obracania sumami z tuzinem zer, a od stumiliardowego banknotu cenniejsze są choćby papier toaletowy czy makulatura .

Istnieją jednak ludzie, którzy za banknot z jedenastoma zerami są gotowi zapłacić jego wielokrotną wartość, a znaleźć ich można na znanym portalu aukcyjnym eBay  - aukcje cieszą się dużym powodzeniem.

Zainteresowanie walutą zimbabweńską zapoczątkowała wizyta tamtejszych biznesmenów w Berlinie, którzy z ojczyzny przywieźli banknot o nominale 5 miliardów dolarów zimbabweńskich, w przeliczeniu na euro wart kilka centów.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Przyniosła do banku 100 kg drobnych monet

3 tony drobnych za flotę autobusów?

Zrób Deser na wakacje! Wyślij nam śmieszne wakacyjne zdjęcia, dowcipy i dziwaczne nazwy miejscowości. Napisz na deser_na_wakacje@gazeta.pl i weź udział w naszym letnim plebiscycie.

Więcej o: