Najstarsze dowcipy świata

Naukowcy z uniwersytetu z Wolverhampton ułożyli listę 10 najstarszych dowcipów świata. Okazuje się, że stare wcale nie oznacza śmieszne...  

Według brytyjskich badaczy najstarszy znany dowcip świata wymyślili Sumerowie. "Coś co nie zdarzyło się od niepamiętnych czasów: młoda kobieta nie pierdnęła na kolanach swojego męża" - taką "złotą myśl" zapisano 1900 lat p. n.e na terenach dzisiejszego Iraku. Nie rozumiemy żartu , ale świat trochę się zmienił w ciągu ostatnich 4 tysięcy lat. Nie wykluczamy, że kiedyś to mogło być śmieszne .

Kolejny wymieniony przez Brytyjczyków żart pochodzi z Egiptu, z 1600 r. p.n.e: "Jak rozbawić znudzonego faraona? Wystarczy wsadzić na łódź grupę kobiet ubranych tylko w sieci rybackie, spławić je w dół Nilu i namówić faraona, by poszedł łowić ryby".

- Żarty zmieniały się na przestrzeni wieków, czasami przybierały formę pytań i odpowiedzi, czasami stawały się śmiesznymi przysłowiami lub zagadkami. Ale jedna rzecz się nie zmieniała: zawsze chętnie żartowano na tematu tabu. Humor... hm... toaletowy można wyśledzić już w najstarszych dowcipach - mówi Paul McDonald, autor listy i wykładowca uniwersytecki.

Ps. Najstarszy brytyjski żart na liście datuje się na X wiek. Przyznajemy, że nie spodziewaliśmy się po średniowiecznych Brytyjczykach takiego poczucia humoru. Aż się wstydzimy powtarzać. Zainteresowani i tak znajdą.

Jacek Kurski opowiada dowcip o Tusku. Sumerowie by się śmiali?

Pamiętasz, co łączy prezydenta Kaczyńskiego z Józefem Piłsudskim? Sprawdź, jaki dowcip krążył wśród posłów LiD!

Zrób Deser na wakacje! Wyślij nam śmieszne wakacyjne zdjęcia, dowcipy i dziwaczne nazwy miejscowości. Napisz na deser_na_wakacje@gazeta.pl i weź udział w naszym letnim plebiscycie.

Więcej o: