Przegrał zakład, od 10 miesięcy nie używa gotówki

Brytyjczyk, zgodnie z przegranym zakładem, od 10 miesięcy nie używa gotówki. Wszystkich płatności dokonuje kartą. Czy tak da się funkcjonować? Pomimo wielkich trudności, tak!    

25-letni Londyńczyk James Allan ma pecha. W grudniu zeszłego roku był z kolegami w pubie, w pewnym momencie w przypływie entuzjazmu (zapewne zasilanego piwem) zgodził się przyjąć zakład - niestety nie wiemy o co chodziło w samym zakładzie, wiemy natomiast, o co założyli się koledzy. Przegrany miał przez rok nie używać gotówki i znaczków pocztowych z podobizną brytyjskiej królowej.

Dlaczego Allen zgodził się na zakład? Chciał zobaczyć, czy możliwe jest funkcjonowanie bez gotówki. Brytyjczyk przyznaje jednocześnie, że wydawało mu się, że negatywne skutki przegranej nie będą go dotyczyć.

- Na początku nie było źle . Bardzo wspierała mnie moja dziewczyna. Dopiero gdy nasz związek nieco się pogorszył, w styczniu, zrozumiałem jak trudne będzie wytrwanie bez gotówki - opowiada James. Aby dostosować się do nowego trybu życia młody Brytyjczyk musiał zmienić nieco swoje zwyczaje. Nie chodzi już do klubów, które wymagają opłaty przy wejściu, unika też chodzenia do sklepów.

Jakie są negatywne strony życia bez gotówki? James nie może korzystać z wózków w supermarketach (które potrzebują monety, aby zostać odblokowane), często zdarza mu się kupować niepotrzebne rzeczy, aby zapłacić 5 funtów - minimum wymagane przez większość sklepów do zapłaty kartą. Kolejną trudnością są wypady do pubów z kolegami - nie wszystkie lokale przyjmują płatności kartą.

O nietypowym przedsięwzięciu Jamesa dowiedziała się firma Visa, której karty używa Brytyjczyk. Korporacja postanowiła mu pomóc w jego trudnym zadaniu . Łatwiej mu teraz jest zdobyć karty do płacenia za tanie produkty. Do tego, jeśli tylko napotka jakikolwiek problem z kartą lub terminalem, może od razu dzwonić na numer przeznaczony tylko dla niego.

Może się wydawać, że taki tryb życia jest wyjątkowo męczący . Jednak James powoli się do niego przekonuje, i ma zamiar kontynuować życie bez gotówki. Jak sam mówi: - Zmieniłem zdanie o pieniądzach. Moim zdaniem gotówka jest wyjątkowo prymitywna, zawsze brudna i niewygodna.

ZOBACZ WIĘCEJ:

Milionerzy: Ma rentę, długi, pokój socjalny i... wygrał 250 tys. zł!

Wpadka: Zamiast pół miliona ukradli... paczkę ciastek!

Więcej o: