Lotto: największa na świecie loteria sparaliżuje Hiszpanię?

Losowanie słynnej bożonarodzeniowej loterii ''El Gordo'' sprawi, że dzisiaj wieczorem cała Hiszpania wstrzyma oddech, a miliony ludzi nie oderwą się od radioodbiorników i TV przez kilka godzin. Pula nagród w tym roku wynosi aż 2,3 mld euro.  

Tradycyjnie skomplikowane, kilkugodzinne losowanie loterii ''El Gordo'' (czyli ''grubas'') transmitowane na żywo w telewizji wyłoni zdobywców tysięcy nieopodatkowanych nagród pieniężnych. Szczęśliwe numery zostaną jak zwykle wyśpiewane przez dzieci z madryckiej szkoły w konwencji chorałów gregoriańskich.

W Madrycie w poniedziałek rano wielu klientów, ostrzących sobie zęby na wygraną, gotowych było stać po kilka godzin w kolejkach za kuponami. Organizatorzy twierdzą, że loteria to "odrobina nadziei" w ciężkich czasach. Sprzedaż biletów spadła jednak nieco - o 2,8 proc. - w porównaniu z ubiegłym rokiem. Statystyczny Hiszpan wydał na kupony 72 euro.

Kupony kupili przez internet także mieszkańcy ponad 140 krajów. Tłumacząc się losowaniem wielu Hiszpanów zwykle wcześniej zwalnia się z pracy , żeby oglądać transmisję wspólnie ze znajomymi w barach i restauracjach.

Jednak dla wielu z nich "grubas" może nie okazać się łaskawy - szanse na wygranie czegokolwiek więcej niż odzyskanie pieniędzy wydanych na kupony oceniono na ok. 5,7 proc. Zwyczaj organizowania bożonarodzeniowej loterii w Hiszpanii sięga 1812 roku.

KONIECZNIE ZOBACZ TEŻ: 

Lotto: Wygrali ponad 7,5 mln, ale warsztatu nie zamkną

Wygrał loterię i nie odebrał 3 mln dolarów!

Wygrał w Lotto 600 tys. dolarów i ukrył to przed żoną. Duży błąd...

KONKURS! Wysyłaj nam śmieszne zdjęcia, historie i filmiki i wygrywaj nagrody!

Więcej o: